Glavobolje su jedan od najčešćih simptoma u medicini – svaki čovjek ih iskusi barem jednom u životu. Ako često imate jake glavobolje i one vam smetaju u poslu i drugim aktivnostima, probajte se pridržavati nekoliko osnovnih savjeta liječnika.
Bez obzira na to što mogu biti izuzetno jake i neugodne, glavobolje su najčešće benigne, prolazne i nisu posljedica ozbiljnih bolesti. Tek u oko 10 posto slučajeva javljaju se tzv. sekundarne glavobolje, koje su uzrokovane drugim bolestima, ponekad ozbiljnima, ali koje su po pravilu praćene i nekim drugim simptomima.
1. Izbjegavajte stres
Tenzijska glavobolja, kao jedna od najčešćih, uzrokovana je kroničnim stresom. Zato se smijte, družite se, provodite vrijeme s obitelji i prijateljima. Koliko god to nemoguće zvučalo, pokušajte izaći iz ritma života koji vam nameće stres i što više se opuštati.
2. Više se krećite
Liječnici su skloni fizičku aktivnost “prepisati” kao univerzalni “lijek” protiv mnogih zdravstvenih tegoba. I to nije bez razloga! Redovita fizička aktivnost oslobođa od stresa, popravlja raspolaženje, opušta mišiće i doista je dobra prevencija za mnoge kronične bolove, pa i glavobolje.
3. Redovito spavajte
Dokazano je da neredoviti ciklus spavanja može izazvati kronične glavobolje. Osim ritma, obratite pozornost i na duljinu spavanja. Interesantno je da glavobolje i druge zdravstvene tegobe može izazvati kako nedovoljna količina sna tako i previše spavanja. Optimalno je spavati oko 7-8 sati dnevno, u pravilnim vremenskim intervalima.
4. Izbjegavajte pušenje i alkohol
Samo jedna od negativnih posljedica pušenja je i hipoksija, smanjena koncentracija kisika u organizmu. Hipoksija izravno uzrokuje i smanjen priljev kisika u mozak, što često može uzrokovati glavobolje. S druge strane, nakon konzumiranja alkohola, krvne žile u glavi se proširuju, što izravno uzrokuje glavobolju.
5. Oprezno s kavom
Zanimljivo je da kava, ovisno o individualnim karakteristikama osobe, može biti “okidač” za neke glavobolje (migrena), ali i da iskustvo nekih pacijenata govori da kavom mogu prekinuti glavobolju ili da se bol javlja ako ne popiju kavu u određeno vrijeme. Zato sami odredite količinu kave koja vam najviše odgovara, ali nikako nemojte pretjerivati. Često konzumiranje većih količina kave može dovesti do drugih zdravstvenih tegoba.
6. I lijekovi mogu pomoći
Ako su glavobolje česte i jake, pa morate uzimati lijekove protiv bolova, uvijek se opredijelite za one medikamente koji se u svakoj ljekarni mogu kupiti bez recepta. Ako, pak, imate toliko jaku i čestu glavobolju da su vam lijekovi potrebni često, svakodnevno, nemojte ih uzimati, nego se javite liječniku radi ispitivanja i propisivanja odgovarajuće terapije.
7. Provjerite vid
Naprezanje zbog oslabljenog vida ponekad može biti uzrok glavobolje. Naime, vid uglavnom ne slabi odjednom, nego postupno, pa većina ljudi neko vrijeme ni ne primijeti da se izuzetno zamara tijekom duljeg čitanja ili rada na računalu.