Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Vosak u ušima je prirodna supstancija koja štiti organ od bakterija. No, pretjerano gomilanje u uhu ili potiskivanje sa štapićima od vate može dovesti do tjelesne neugode, svrbeži, iritacije, pa čak i do djelomičnog gubitka sluha.
Pomiješajte pola čajne žličice soli sa 100 ml tople vode dok se kristalići potpuno ne otope. Natopite kuglicu od vate tekućinom, nagnite glavu, a zatim pažljivo nakapajte nekoliko kapi u uho. Pričekajte nekoliko minuta, zatim okrenite glavu u suprotnom smjeru kako bi otopina iscurila iz uha zajedno s eventualnim nečistoćama.
Pomiješajte isti omjer tople vode s hidrogen-peroksidom od 3 %, a zatim istim načinom nakapajte uho i uklonite vosak iz ušiju.
Ako se vosak stvrdnuo, nakapajte par kapi ulja za njegu bebine kože u ušnu školjku, te postavite kuglicu od vate na otvor vanjskog uha kako bi spriječili “razlijevanje”. Nakon nekoliko minuta nagnite uho u suprotnom smjeru i dopustite da ulje izađe zajedno s nečistoćama.
Dobar otapatelj stvrdnutog voska u ušima je i maslinovo ulje. Nakapajte dvije do tri kapi ulja u uho prije spavanja, i primijetit ćete razliku već nakon nekoliko dana. Nemojte kapati vruće ulje u uho zato što biste mogli oštetiti kožu unutarnjeg uha.
Tvrdokornog voska možete se riješiti i uz pomoć kuhinjskog octa. U zdjelici je potrebno pomiješati jednaku količinu kuhinjskog octa i alkohola, pa nakapati uho otopinom.