Kako se približavamo kraju još jedne godine i iščekujemo proslavu naših postignuća, Prijatelji životinja podsjetili su da novogodišnji vatromet nije nezamjenjiv način proslave.
Dopisom su pozvali sve gradove i općine da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način.
Kako se svijest građana protekom vremena mijenja, sve više i više gradova odustaje od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava za proslavu Nove godine te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša.
Bez vatrometa: Čazma, Rovinj, Labin, Opatija i Samobor
Ovi gradovi će ove godine umjesto klasičnog vatrometa imati laserski show, a još uvijek ostaje otvoreno pitanje koliko će hrvatskih gradova slijediti njihov primjer.
Prijatelji životinja podsjetili su na negativne posljedice koje vatromet može imati na životinje, ljude i okoliš, a kao jedan od primjera su naveli prošlogodišnji požar u Zagrebu izazvan vatrometom na krovu nebodera tijekom proslave Nove godine.
“Grad Opatija ni ove godine, kao što nije bilo niti prošle, neće organizirati vatromet za doček Nove godine u organizaciji Grada. Pozdravljamo inicijativu za zaštitu životinja te će se Odlukom gradonačelnika sredstva u iznosu od 5.000,00 kuna donirati Liburnijskom društvu za zaštitu životinja Lunjo i Maza”, poručili su iz Grada Opatije.
Prijatelji životinja pozivaju građane na sudjelovanje
Svake godine na stotine životinja pretrpi ozljede ili smrt zbog glasne buke izazvane vatrometom u novogodišnjoj noći. Zvuk vatrometa i eksplozija pirotehnike može izazvati kod životinja stanje šoka i izazvati ekstremni stres koji utječe na njihovo fizičko i psihičko zdravlje. Nadalje, ljudi koji su bolesni ili osjetljivi teško se nose s iznimno glasnom bukom. Vatromet također ispušta visoke razine štetnih plinova i zagađuje već ionako u ovo vrijeme zagađen zrak te trgovi zagađenja ostaju u vodi i tlu.
Stoga iz udruge Prijatelji životinja pozivaju i sve građane da ne kupuju i ne koriste nikakvu pirotehniku pa tako ni vatromete te ovu priliku koriste da napomenu kako je uporaba petardi i redenika u potpunosti zabranjena tijekom cijele godine.
Podsjetimo, u Hrvatskoj je uporaba pirotehnike ilegalna. Uz podršku građana, početkom prošle godine na snagu je stupila zabrana uporabe i nabave pirotehnike iz kategorije F2 i F3. Međutim, činjenica je da se mnogi građani na to oglušuju pa se pirotehnika još uvijek koristi. Ostalo je još vremena do dočeka pa se nadamo da će se i drugi gradovi u Hrvatskoj na to ugledati i prestati s korištenjem vatrometa u novogodišnjoj noći te pronaći alternativni oblik zabave.
Budite dio promjene ove godine – jer sve kreće od pojedinca! Nemojte koristiti petarde, zaštitite životinje i uživajte u novogodišnjoj zabavi na drukčije, a jednako dobre načine.