Pomozi.hr besplatna je, anonimna platforma za mentalno zdravlje. Popričali smo s inicijatorima projekta

by | 1 srpnja, 2024
pomozi hr

Uz golemi rast današnje tehnologije, teško je očuvati mentalno zdravlje na normalnoj razini, ali što kad imate potpunu pomoć koja pruža podršku, i to iz udobnosti vašeg doma?

Nedavno je upravo u Hrvatskoj predstavljena platforma takve vrste – pomozi.hr. To je besplatna i potpuno anonimna platforma dostupna 0-24 h, a stvorena je s ciljem pružanja podrške i utjehe osobama koje se suočavaju sa psihološkim izazovima.

Sama ideja potekla je od kreativnog vodstva tvrtke Codeasy kojeg sačinjavaju Ivan Biliškov i Mirela Mravak. Potom su se u priču uključili inženjeri i programeri iste tvrtke, a vizual su osmišljavali zajedno s dizajnerima iz Aras™ Digital Products tima.

Kako je njihova domena isključivo umjetna inteligencija, postupno su se spajali s raznim terapeutima, psiholozima i psihijatrima iz cijele Hrvatske te su mjesecima prikupljali stručna mišljenja, upute, ali i kritike kako bi pažljivo kreirali što obazriviji sustav za utjehu i podršku koji za cilj ima potaknuti odlazak kod stručnih osoba i staviti fokus na važnost mentalnog zdravlja.

Popričali smo s njima da saznamo kako cijela plaftorma funkcionira i kako je koristiti!

Kako je sve krenulo, odakle ideja za pokretanje?

Inicijativu je potaknula zabrinutost zbog sveprisutnosti negativnih vijesti u medijima. Stalno izvještavanje o tragedijama i patnji podsjećaju nas na to da su problemi mentalnog zdravlja rasprostranjeni i da pogođaju ljude iz svih sfera života. Unatoč toj realnosti, mnogi se suočavaju s preprekama u potrazi za pomoći.

Stigma, nedostatak resursa i strah od otkrivanja privatnosti sprječavaju ljude da potraže podršku koja im je potrebna. Ljudi bez problema odlaze liječniku kada osjete fizičku bol, ali se često ustručavaju potražiti pomoć kad je u pitanju mentalno zdravlje.

Platforma Pomozi.hr ima za cilj naglasiti da je mentalno zdravlje jednako važno kao i fizičko i da se o njemu treba otvoreno razgovarati bez predrasuda.

Mirela Mravak

Kako je u cijelu priču uključen AI?

Osim što pruža utjehu i podršku svim ljudima koje more određene situacije ili problemi, platforma Pomozi.hr ima i dodatnu misiju: približiti ljudima umjetnu inteligenciju na praktičan i koristan način. U pozadini platforme djeluje niz alata umjetne inteligencije koji analiziraju svaki upit i prilagođavaju odgovor težini situacije. Umjesto jednostavnih odgovora, platforma koristi razne tehnike kako bi potaknula korisnika na razgovor i pružila mu kontinuiranu podršku.

Na taj način, ponuđeni su ne samo informacije i savjeti već i osjećaj razumijevanja i suosjećanja. Sve je još uvijek u razvoju, a naš tim sustavno radi na njezinom unaprjeđenju.

Kako je osmišljena platforma i kome je namijenjena?

Pomozi.hr besplatna je online platforma koja nudi podršku 24/7. Platforma je anonimna i sigurna te ne zahtijeva registraciju ili korištenje kolačića za praćenje. Dizajnirana je kao suosjećajan i nepristran prostor gdje korisnici mogu slobodno izraziti svoje brige, strahove i emocije bez straha od osude.

Cilj platforme jest pružiti utjehu, podršku i razumijevanje, te usmjeriti korisnike na traženje stručne pomoći ako je to potrebno. Iako su u razvoju platforme sudjelovali psiholozi i psihijatri, Pomozi.hr ne može se usporediti s licenciranim stručnjacima.

Platforma ne nudi zamjenu za profesionalnu terapiju, već je dopunski alat koji može potaknuti rad na sebi i brigu o mentalnom zdravlju.

pomozi hr

pomozi hr

Možete li nam ukratko objasniti kako je najbolje koristiti chat – postoje li neki trikovi kako je koristiti da se dobiju konkretni odgovori i savjeti?

Zamislite ovu platformu kao svog novog prijatelja koji je tu da vam pomogne. Što mu više kažete o svom problemu, to će vam bolje moći dati savjet koji vam je potreban. Budite jasni i precizni u svojim pitanjima, ne bojte se ulaziti u detalje i opisati svoje osjećaje i situacije koje vas muče. Što više informacija dajete, to će vam odgovor biti relevantniji. Ne brinite se ako ne dobijete savršen odgovor na prvu. Nemojte se bojati preformulirati pitanje, dati više konteksta ili postaviti dodatna pitanja.

Primjerice, situacija br. 1.:
Student ste koji se osjeća tjeskobno i preplavljeno zbog nadolazećeg ispita. Teško vam je fokusirati se na učenje i imate negativne misli o sebi i svojim sposobnostima. Možete priupitati:
“Kako se mogu nositi s tjeskobom i stresom vezano za ispit? Nabroji mi što više tehnika opuštanja koje bi mi mogle pomoći da se smirim.”

Situacija 2.:
Osjećate se tužno i bezvoljno već duže vrijeme. Izgubili ste interes za aktivnosti koje ste nekoć voljeli i povukli ste se od druženja s prijateljima i obitelji. Stoga možete napisati:
“Koji su znakovi depresije i kako znati je li riječ o tome? Kako se mogu nositi s tugom i apatijom? Predloži mi deset aktivnosti koje bi mi mogle poboljšati raspoloženje.”

O svojoj situaciji možete dobiti detaljne odgovore ako dovoljno detaljno postavite vaše pitanje i prethodno razjasnite svoju situaciju.

pomozi hr

Ivan Biliškov

Budući da je riječ o jednom doista osjetljivom području, mentalno zdravlje, kako je javnost prihvatila cijeli koncept? Kakav feedback imate?

Teško nam je ocijeniti feedback jer je platforma od samog početka sto posto anonimna. Pretpostavljamo da je javnost u početku reagirala na platformu s mješavinom radoznalosti, skepse i nade. No anonimnost platforme pokazala se kao prednost jer je ohrabrila ljude da se otvore i potraže pomoć bez straha od stigmatiziranja. Mnoge osobe javile su se privatno preko društvenih mreža da zahvale timu za podršku i korisnost usluge.

S druge strane, nedostatak javnog feedbacka otežao je nama da kvantificiramo utjecaj platforme i identificiramo specifične sfere za poboljšanje.

Jedan od načina kako možemo mjeriti feedback jest i izvještavanjem brojnih medija (njih više od 30) o Pomozi.hr i važnosti mentalnog zdravlja te se time doprinijelo podizanju svijesti o ovoj temi.

Isto tako, ovim projektom osvojili smo drugo mjesto za najbolji komunikacijski projekt u zdravstvu te time izravno potvrdili vrijednost platforme i doprinos timu u promociji mentalnog zdravlja.
Važno je naglasiti da je mentalno zdravlje osjetljiva tema i da je potrebno nastaviti s edukacijom kako bi se ljude ohrabrilo na to da potraže pomoć.

Foto: Codeasy