Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Iako svaka žena ima potpuno individualan doživljaj svog porođaja, on je nesumnjivo izrazito stresno i intenzivno iskustvo. Postporođajna ili postpartum depresija koju doživljava 10 do 16% majki počinje se javljati u prvih 4 do 8 tjedana nakon porođaja, mada se to može dogoditi i kasnije, tijekom prve godine djetetovog života.
Znanstvenici ističu da je postporođajna depresija sasvim prirodno i normalno stanje kod bioloških majki, ali i kod onih koje posvoje bebu. Najnovije američko istraživanje pokazalo je da među ženama koje posvoje bebu postoji podjednak broj onih koje dožive postporođajnu depresiju kao i kod bioloških majki. Biološke majke, međutim, imaju veći problem da zatraže pomoć, jer im je neugodno priznati da se loše osjećaju kada su rodile toliko željeno dijete.
Znanstvenici su istaknuli da je postporođajna depresija sasvim prirodno i normalno stanje i kod bioloških majki i kod onih koje posvoje bebu, jer dolazak novorođenčeta unosi velike promjene u život majki i izaziva kod njih strepnju, stres i preispitivanje.
Srećom, to stanje kratko traje, u većini slučajeva nekoliko dana, ističu znanstvenici. Kada je u pitanju liječenje postporođajne depresije, ono je dosta individualno.
Kod nekih to stanje prođe spontano, u nekim blažim slučajevima je dovoljno savjetovanje psihologa, dok neki oblici zahtijevaju psihoterapiju i eventualno uzimanje antidepresiva.
Izvor: novosti.rs