Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Pridržavanje zdravih navika i načina prehrane izazovno je samo po sebi, a pogotovo u situaciji kada po cijeli dan hodate, razgledavate ili nekuda žurite. Bez obzira putujete li na odmor ili poslovno, osnove pravilne prehrane morate znati, kako biste vi, vaše tijelo i zdravlje što lakše podnijeli napore putovanja.
Prvo i osnovno – ne preskačite doručak! On je i inače važan obrok, ali na putovanjima bi trebao biti neizostavan, s tim da se šalica kave ili čaša soka ne računaju kao doručak. Neka bude lagan, zdrav, ali i obilan jer će vas on opskrbiti energijom potrebnom da savladate sve napore na putovanju. Žitarice bogate vlaknima s mlijekom dobar su izbor, kao i jogurti i peciva.
Za duža putovanja autom, pripremite sendviče s tvrdim sirevima i suhomesnatim proizvodima, nemojte nositi hranu koja je lako kvarljiva. Možete i u plastičnoj posudici pripremiti narezano povrće, papriku na primjer, jer ona posebno ide uz sendviče. Kada idete u razgledavanje, obavezno sa sobom ponesite neko voće, barem tri komada, i pojedite ih u razmaku od sat-dva. Banane i jabuke su najpraktičnije.
Za ručak i večeru pokušajte jesi što raznovrsniju hranu jer ćete tako osigurati uravnotežen unos nutrijenata. Birajte zdravo i lagano, nemojte pretjerivati s mastima, šećerom i alkoholom, a salate i juhe pokušajte što češće imati u tanjuru. Ako je ikako moguće nemojte preskakati obroke i ograničite periode bez konzumiranja hrane na maksimalno pet sati. Izgladnjivanje tijekom dana, a obilan obrok prije spavanja ometaju normalnu probavu i spavanje, pa nije pametno da se prejedate navečer.
Isto tako, nemojte zaboraviti piti vodu! Unos tekućine pri napornim putovanjima je izuzetno bitna jer možete dehidrirati, što sa sobom nosi loše posljedice poput umora, glavobolja, grčeva mišića i smanjenja koncentracije. Od pića je definitivno najbolja obična negazirana voda, jer bi od voćnih, slatkih sokova mogli samo biti još više žedni. Također, budite umjereni s pićima koja sadrže kofein i nemojte ih koristiti kao zamjenu za hranu.
Možda najbolji savjet je da pokušate što više pridržavati se svog uobičajenog načina prehrane. Odaberite kvalitetne namirnice, pazite na redovite i umjerene obroke i možete uživati u putovanju bez brige o posljedicama koje bi ono moglo ostaviti na vaše zdravlje.
Izvor: tportal.hr