Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Pravilna prehrana pozitivno utječe na plodnost žene i povećava njezine šanse za začećem, dok nepravilna prehrana može biti uzrok smanjene plodnosti, a u nekim slučajevima i neplodnosti. Istraživanja znanstvenika s Harvarda pokazala su da žene koje imaju problema s plodnošću, posebno one koje ne ovuliraju redovito, konzumiraju puno više zasićenih masnoća od onih koje nemaju problema sa začećem. Zbog toga stručnjaci savjetuju svim ženama koje planiraju trudnoću da iz svoje prehrane izbace zasićene masnoće i zamijenite ih monozasićenim masnoćama.
Na plodnost uvelike mogu utjecati toksični efekti fabtvornički proizvedene hrane. Tako su istraživanja pokazala da žene koje imaju problema s plodnošću unose 30 i više posto različitih vrsta proteina, najčešće one loše, sporo razgradive. Znanstvenici u tome vide veliki problem i uzrok smanjene plodnosti, te preporučuju da se unos proteina smanji na 20 i manje posto, a prije svega treba smanjiti unos proteina životinjskog podrijetla.
Odabir kruha s cjelovitim žitaricama osigurat će vam dnevnu preporučenu količinu vlakana, a cjelovite žitarice sadrže i tvari koje su vrlo zdrave za organizam. One imaju nizak glikemijski indeks, pa doprinose održavanju normalne tjelesne težine, što je važno s obzirom da su studije otkrile kako se čak 75 posto žena koje imaju problema s debljinom suočavaju i s poteškoćama u začeću.
Mliječni proizvodi savršen su izbor kalcija, ali s njima budite na oprezu, jer neki od njih sadrže velike količine masnoće, pa ih konzumirajte u umjerenoj količini. Ne zaboravite da je povrće poput brokule, špinata, kupusa i kelja, kao i naranče i riba (sardina i losos) takođe sadrže visoki udio kalcija.
Povećan unos željeza putem namirnica ili dodataka prehrani mogu pomoći u regulaciji rada jajnika, doprinijeti redovnim ovulacijama i kvaliteti jajnih stanica. Istraživanja su pokazala da žene koje uzimaju željezo kao dodatak prehrani imaju 60 posto manje šanse za probleme sa plodnošću u odnosu na žene koje ne uzimaju željezo. Nizak udio željeza na početku trudnoće može biti uzrok postporođajne anemije, od koje pati između 25 i 30 posto žena.
Prehrana koja obuhvaća unos cjelovitih žitarica, voća i povrća podrazumijeva unos puno vitamina i minerala, koji pomažu opće zdravlje organizma, pa tako i radu reproduktivnih organa, te povećavaju šansu za trudnoćom. Među važnijim vitaminima i mineralima u ovom slučaju su cink, folna kiselina i vitamini B6 i B12.
Uz zdravu i uravnoteženu prehrane, ne zaboravite ni na fizičku aktivnost, ali izbjegavajte intenzivno vježbanje koje iscrpljuje tijelo, te može imati suprotan učinak i izazvati izostanak ovulacije. Radite umjerene i lagane vježbe, poput hodanja, joge ili pilatesa.
Izvor: zena.hr