Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u Prečkom šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji, kao i djelatnici ...
Do sada je ograničenje za pobačaj u Danskoj bilo 12 tjedana, a od sada će žene u toj skandinavskoj zemlji imati pravo izabrati prekid trudnoće do kraja 18. tjedna trudnoće.
Danska ministrica unutarnjih poslova i zdravstva Sophie Løhde izjavila je: “Nema medicinskih dokaza za trenutačnu granicu, a također ne postoji ništa što bi upućivalo na to da će biti znatno više pobačaja ili da će se obavljati puno kasnije ako povisimo granicu”, kako piše HINA.
Besplatan pobačaj uveden je u Danskoj 1973. godine. Granica je postavljena na do 12 tjedana jer su se u to vrijeme svi pobačaji izvodili kirurški, a tada je pobačaj nakon 12. tjedna nosio veći rizik od komplikacija.
Danska vlada priopćila je u petak da ublažava svoja ograničenja pobačaja prvi put u 50 godina kako bi ženama omogućila prekid trudnoće do 18. tjedna u odnosu na prethodni 12. tjedan.
Dužnosnici su rekli da će se zakon također promijeniti kako bi se djevojkama između 15 i 17 godina omogućilo pobačaj bez pristanka roditelja – kako prenosi abcnews.com.
Ministarstvo zdravlja priopćilo je da je zakonska dob za pristanak u Danskoj 15 godina i da 15-godišnja djevojčica može sama odlučivati o svom tijelu. Bjerre je izjavila: “Nadam se da će “mlade žene pronaći podršku svojih roditelja. Ali ako postoji neslaganje, mlada žena na kraju mora odlučiti želi li biti majka. To je njezino tijelo i njezin život.”
Od 1973. godine trudnice koje žive u Danskoj mogu pobaciti do kraja 12. tjedna bez potrebe za navođenjem razloga i bez nadoknade troškova.
Čak i nakon toga, pobačaji su mogući pod određenim uvjetima, ali zahtijevaju odobrenje komisije za pobačaje.
Dok je pobačaj pitanje koje izaziva duboke podjele u Sjedinjenim Državama, on je uglavnom legalan diljem Europe. Francuska je ove godine prva u svijetu upisala zajamčeno pravo na pobačaj u svoj ustav, šaljući snažnu poruku podrške ženama diljem svijeta.
U međuvremenu, poljski parlament održao je prošli mjesec dugoočekivanu raspravu o liberalizaciji restriktivnog zakona u zemlji – iako mnoge žene prekidaju trudnoću kod kuće tabletama poslanim iz inozemstva.
U Njemačkoj, koja ima restriktivniji pristup od mnogih drugih europskih zemalja, neovisno povjerenstvo za reviziju zakona o pobačaju nedavno je preporučilo da se postupak legalizira tijekom prvih 12 tjedana trudnoće.
Foto: Pexels, LightFieldStudios iStock/Getty Images Plus via Getty Images