Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Mirisna biljka, koja krasi brojne terase i balkone, ima dugu povijest. No, njezino blagotvorno djelovanje nije samo opuštajući miris. Lavanda djeluje na vaše tijelo, um i ljepotu.
1. Perut
Ulje lavande djeluje umirujuće na tjeme te vam može pomoći da je se oslobodite. Pomiješajte 15 kapi eteričnog ulja lavande i dvije žlice maslinovog ili bademovog ulja. Smjesu malo zagrijte i utrljajte u tjeme. Stavite najlon vrećicu na glavu i ostavite da odstoji oko sat vremena. Isperite i kosu operite šamponom. Rezultati će biti vidljivi nakon nekoliko tretmana.
2. Nadutost
Nadutost i loša probava mogu biti uzrokovani pojavom bakterija. Lavanda sadrži antioksidans polifenol koji uklanja bakterije u probavnom traktu, sprječava njihovu pojavu i smanjuje nadutost. U jogurt ili probiotik dodajte sušenu lavandu kao začin kako biste riješili problem nadutosti.
3. Nervoza
Kad ste pod stresom, pomirišite lavandu. Možda ćete osjetiti blagu vrtoglavicu, ali stručnjaci tvrde da je to sasvim normalno. Naime, istraživanja su pokazala da miris lavande smanjuje otkucaje srca i snižava krvni tlak te smiruje um i tijelo.
4. Iritacija kože
Lavanda djeluje protuupalno te smanjuje svrbež, otok i crvenilo. U slučaju uboda komarca ili nekog drugog insekta, kapnite jednu ili dvije kapljice na mjesto uboda, ostavite oko 15 minuta da upije i ponavljajte postupak svakih šest do osam sati.
5. Strije
Lavanda umiruje kožu i čini je mekom i elastičnom. Napravite preparat od eteričnog ulja lavande i kamilice. Smjesu nanosite svaki dan na vlažnu kožu.