Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Bez umjetnih mirisa, alkohola, bojila i konzervansa, mineralni make-up, pogotovo kada je riječ o puderu, najbolji je izbor ženama s osjetljivom kožom, onom sklonom aknama i prištićima, ali i onima koje koriste isključivo prirodnu, organsku kozmetiku. S obzirom da je hipoalergen, odgovara svim tipovima kože, ne uzrokuje alergije, ne začepljuje pore, a neki proizvođači idu toliko ‘daleko’ pa tvrde da ćete, zaspete li s njime na licu, jutro dočekati s manje prištića i ljepšom kožom.
No, je li to zaista tako? Kakva je razlika imeđu mineralnog i ‘običnog’ pudera?
Reci ‘da’ cinku
Pogledamo li sastav mineralnog pudera, na prvom mjestu najčešće se nalazi cink ili cinkov oksid (zinc/zinc oxide). Riječ je o mineralu koji nalazimo u gotovo svakom preparatu protiv prištića, što se posebice odnosi na kozmetiku namijenjenu tinejdžerima. S obzirom da djeluje antibakterijski i smanjuje upale, cinkov oksid je dobrodošao saveznik u borbi protiv akni i prištića, a puder obogaćen ovim mineralom može spriječiti nastanak novih upala i ublažiti postojeće. Budući da je jedan od ključnih sastojaka u kremama za sunčanje te najučinkovitiji ‘borac’ protiv UV-zračenja, cinkov oksid smatra se i anti.ageing mineralom, čime mineralni puder ‘kroči’ i u preparativnu kozmetiku. Na drugom mjestu nalazi se titanijev dioksid (titanium dioxide) koji mineralnom puderu daje pigment. U čistom obliku, titanijev dioksid može ublažiti simptome rozacee ili akni no, miješa li se s umjetnim sastojcima, može prouzročiti alergije.
Bizmut se izbjegava
Još jedan od minerala prisutnih u mineralnim puderima je mineral tinjac (mica), koji se sastoji od kalijevog, magnezijevog i aluminijevog silikata. S obzirom da reflektira sunčevo svjetlo, uz pomoć mineralnog pudera koji ga sadrži, bore i prištići bit će manje uočljivi. Tinjac je prisutan i u klasičnoj dekorativnoj kozmetici, a pogotovo u preparatima za prikrivanje nedostataka. Na četvrtom mjestu kontroverzni je bizmut (bismuth). Riječ je također o prirodnom mineralu, ružičaste boje, koji daje sjaj tenu. No, bizmut može biti itekako neugodan osobama sklonim znojenju – pogotovo imaju li osjetljivu kožu, jer može prouzročiti alergijsku reakciju. Njima se posebice preporuča da, prije kupnje mineralnog pudera, obavezno provjere sastav kako bi izbjegli neželjene reakcije. Na posljednjem mjestu nalazi se talk (talc), bazni mineral kozmetičke industrije i povijesti uljepšavanja. Iako je gotovo nezaobilazan kozmetički sastojak, jedan je od najčešćih uzročnika alergija te se preporučuje njegovo izbjegavanje.
Konačna presuda
Većina mineralnih pudera, pogotovo oni renomiranih proizvođača, sigurniji su za korištenje od klasičnih, pogotovo ako ste upoznati s njihovim sastavom. Budući da je ipak riječ o prirodnim sastojcima, od kojih je većina potpuno ispitana, šanse za neželjene nuspojave puno su manje. Ukoliko takvi proizvodi dolaze s natpisom ‘organski’, ‘prirodno’ i ‘netestirano na životinjama’, možete biti gotovo sigurni da vaša ljepota neće biti ugrožena. Fizička, a ni moralna, dakako.
Izvor: ljepota.hr