Što poduzeti prije, tijekom i nakon putovanja kako biste izbjegli probavne tegobe

by | 26 ožujka, 2025
Prehrana na putovanjima

Putovanja su danas postala stil života, a prema zapadnjačkim standardima, priuštivost putovanja barem dvaput godišnje ubraja se u osnovne životne potrebe. Putovanja nisu samo tu da bismo se odmorili i upoznali nove kulture već i da bismo upoznali sebe.

Dok su naši roditelji većinom putovanja svodili na ljetne i zimske godišnje odmore, danas putujemo kad nam se pruži prilika: za vikend, godišnji, kad su neradni dani. Međutim, putovanje nije uvijek ugodno. Male prostore u autobusu ili avionu još pretrpimo, ali ono što nas najviše zabrinjava jesu mučnine i probavne tegobe na putovanjima. Ovo uistinu može biti razlog odustajanja od putovanja ili stresa tijekom putovanja koji svakako želimo izbjeći. Dobra vijest je ta da ipak po tom pitanju možemo nešto napraviti i olakšati si.

Evo nekoliko savjeta što poduzeti prije, tijekom i nakon putovanja kako bi nam probava radila dobro. 

Putujte bez probavnih tegoba uz ove savjete

Priprema prije putovanja 

Ne treba puno naglašavati da se uravnotežena i zdrava prehrana, kao i redovita tjelesna aktivnost podrazumijevaju ako vodimo računa o zdravlju. To će nam već uvelike olakšati putovanja. Međutim, ponekad i uz najbolju volju stvari mogu poći po zlu, posebice ako putujemo u zemlje u kojima je prehrana prilično drukčija od one na koju smo navikli, poput zemalja koje se ističu po začinjenoj hrani ili, pak, po niskim higijenskim standardima.

S druge strane, nadutost, grčevi u trbuhu i zatvor lako se mogu javiti tijekom samog puta jer se ne usudimo piti puno tekućine kako ne bismo morali često u toalet, a isto tako teže nam je dostupno svježe voće i povrće koje obiluje vlaknima. Dakle, nedostatak tekućine i vlakana u kombinaciji s dugim sjedenjem mogu uzrokovati nadutost i probavne probleme. Dodatno je iritantno kad želimo lijepe fotografije s putovanja, no lice nam je natečeno od suhe hrane i manjka vode, a trbuh nadut.

Pročitajte: Što jesti prije i poslije treninga snage, a što kad vam je u fokusu kardio?

Da biste ublažili ove simptome ili ih čak spriječili, prije svega pijte dosta tekućine. Ovo je malo teže ako dugo putujete busom, no češća stajanja trebala bi biti dovoljan razlog da stvarno pijete, po mogućnosti vodu ili čaj od đumbira, koji je odličan protiv mučnina. Ako imate određene zdravstvene tegobe ili probleme sa želucem, prije pijenja čaja od đumbira posavjetujte se sa stručnjakom. Drugo, tjedan dana prije polaska na put počnite uzimati probiotike kao dodatke prehrani. To će ojačati crijevnu floru, ali i imunitet. Probiotike ponesite sa sobom na putovanje te ih uzimajte i dok ste na putu.

Prije samog putovanja pojedite konkretan obrok bogat vlaknima, odnosno povrćem, lako probavljivim proteinima i cjelovitim žitaricama. 

Prehrana na putovanju 

Pokušajte tijekom putovanja s dovoljnim unosom tekućine, a probiotike nastavite piti dok ste na putovanju. Ako vaše putovanje traje dugo i nemate baš mogućnosti osvježiti se i oprati zube, ponesite jabuke koje djeluju kao prirodni čistači zubiju. Osim toga, pridonijet će probavi vlaknima i tekućinom.

Od pića, prednost dajte vodi i biljnim čajevima. Gazirana pića i voćni sokovi puni su šećera i zapravo će narušiti probavu i dehidrirati organizam.

Uz svježe voće, ponesite nepržene i neslane orašaste plodove te pokoju proteinsku čokoladicu bez dodanog šećera.

Pročitajte: Imunitet se gradi u crijevima, ali što to točno znači?

Sendviči su nešto što je obilježilo naše dječje školske izlete. Umjesto suhomesnatih proizvoda, odaberite nemasnu pureću ili pileću šunku, šnite dimljenog tofua, kuhano jaje, mozzarellu. Posložite neke od navedenih izvora proteina u integralno pecivo ili čak tortilju te dodajte povrće po želji. Na stajalištima, ako ima u ponudi, kupite običan jogurt ili kefir te integralno pecivo. Jogurt, naravno, ne možemo tako lako ponijeti na putovanje jer je lako kvarljiv, ali tijekom putovanja možete ga kupiti u svakoj trgovini. Isto se odnosi i na svježe voće poput jabuka i banana.

Ono što će još pomoći jest voda obogaćena magnezijem te magnezij citrat kao dodatak prehrani. Kao rezervu, u slučaju mogućih trovanja hranom, imajte pri ruci aktivni ugljen.

Izbjegavajte sirovu hranu, posebice uličnu hranu. Obratite pozornost na to u kakvim se uvjetima priprema. Naravno, lokalna hrana nešto je bez čega se ne želimo vratiti s putovanja, a da nismo barem nešto probali. Raspitajte se o sigurnim restoranima i mjestima za konzumaciju. Mučnine i probavne tegobe mogu se javiti ako jedete jako začinjenu hranu, a niste navikli na nju. Tražite da hrana ne bude previše začinjena i sjetite se uzeti probiotik.

Uz vodu, možete popiti i neki izotonični napitak. To su sportski napici dostupni u većini trgovina, a koji će osigurati elektrolite, posebice ako cijeli dan hodate na visokim temperaturama. 

Prehrana na putovanjima

Prehrana nakon putovanja

Nakon što ste se vratili s puta, nastavite uzimati probiotike još tjedan ili dva. Prehrana u prvim danima neka bude lagana, s obilje voća i povrća, ribe, bijelog mesa, cjelovitih žitarica, a posebno uključite fermentirane proizvode poput kiselog kupusa, kefira, jogurta. Uključite biljne čajeve koji smiruju, poput mente, komorača i anisa, kamilice, đumbira.

Ako ste se s putovanja vratili s probavnim tegobama poput proljeva, nadoknadite elektrolite i jedite više rižu, kuhani krumpir i mrkvu, tost, banane, a izbjegavajte mliječne proizvode. Pomoći će navedeni biljni čajevi i probiotici. U slučaju da nemate stolicu, povećajte unos tekućine, više se krećite, uvedite magnezijev citrat i čaj od komorača. U slučaju povraćanja ili bakterijske infekcije, obratite se liječniku.

Zaključno, na putovanje ponesite probiotike, svježe voće i orašaste plodove, pijte redovito tekućinu, a kao dodatna pomoć, tu je čaj od đumbira, izotonični napitak i voda obogaćena magnezijem. Dodaci prehrani poput magnezij citrata i aktivnog ugljena ubrajaju se u SOS. Uživajte u lokalnoj hrani, ali tako da povedete računa o higijenskim standardima i začinjenosti. Naravno, uživajte i opustite se jer i raspoloženje utječe na stanje probave. 

Pročitajte: “Ovo su službeno najpoželjnije destinacije za medeni mjesec u 2025. godini”

Foto: Pexels