Što je prenatalna depresija? Evo kako ju prepoznati i prevladati

by | 18 veljače, 2025
Što je prenatalna depresija

Svi smo do sada čuli za postporođajnu depresiju – ovaj poremećaj raspoloženja povezan s trudnoćom češći je no što mislimo, a njegov “najblaži” oblik, baby blues, pogađa čak 80 posto žena nakon poroda. No jeste li znali da postoji i prenatalna depresija, odnosno promijene raspoloženja koje nastupaju tijekom trudnoće?

Depresija povezana s majčinstvom još je uvijek svojevrsna tabu tema – mnoge žene ne osjećaju se kao da imaju podršku okoline pa im je teško priznati sebi i drugima da se nakon ostvarenog majčinstva ili tijekom zdrave trudnoće ne osjećaju dobro, sretno i ispunjeno.

Antepartum ili prenatalna depresija poremećaj je koji pogađa i do 15 posto žena tijekom trudnoće. Kako piše portal Healthline, kombinacija osjećaja straha i tjeskobe koji dolaze s ovim stresnim razdobljem s promjenama u razinama hormona u trudnoći može dovesti do depresije.

Pročitajte: Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?

Da se vratimo nekoliko koraka unatrag, što je uopće depresija i kad nastupa? Riječ je o čestom poremećaju raspoloženja koje može zahvatiti bilo koga, a karakteriziraju je osjećaji tuge, bespomoćnosti i tjeskobe. Ono što razlikuje depresiju od tužnijih razdoblja kroz koja svi nekad prolazimo jest činjenica da se iz depresije ne možemo samo tako izvući, odnosno ne možemo jednostavno odlučiti da nećemo biti depresivni.

Što je prenatalna depresija

FOTO: Pexels

Koji su simptomi prenatalne depresije

Budući da je trudnoća sama po sebi razdoblje u kojem većina žena iskusi razne promijene raspoloženja zbog hormonalnih promjena, prenatalna depresija često prolazi nezamijećeno od strane liječnika te se njezini simptomi jednostavno”izgube” u ostalim simptomima trudnoće.

Ono što ju karakterizira jest manjak energije, osjećaj tjeskobe i tuge, gubitak interesa za hobije i druženje, promjene u apetitu i spavanju, strah te manjak samopouzdanja i motivacije.

Pročitajte: Potvrđeno je – ženski mozak u trudnoći prolazi kroz velike promjene

Što uzrokuje prenatalnu depresiju

Ono što je važno naglasiti je to da ovaj poremećaj raspoloženja može dobiti bilo tko, može vas zahvatiti čak i žene koje imaju naizgled savršenu trudnoću. Ipak, postoje neki faktori koji mogu potaknuti prenatalnu depresiju.

Prvi takav jest manjak društvene potpore tijekom trudnoće – to se može odnositi na potporu vašeg partnera, roditelja, obitelji ili prijatelja. Upravo to dokazalo je i istraživanje objavljeno u zborniku Sciencedirect, da je društvena potpora vrlo važna u sprječavanju prenatalne depresije. Ono što stručnjaci savjetuju, ako vam se čini da kroz trudnoću prolazite sami, pokušajte se povezati s drugim budućim majkama, što možete napraviti i preko društvenih mreža, kako biste mogli podijeliti svoja iskustva s nekim tko prolazi kroz isto.

Pročitajte: Kako se trebaju hraniti žene kroz životne faze: potrebe organizma od puberteta do starije životne dobi

Isto tako, ono što bi moglo potaknuti prenatalnu depresiju jest povijest sličnih poremećaja raspoloženja – istraživanja su pokazala da žene koje su se prije nosile s depresijom i anksioznošću imaju veće šanse da razviju prenatalnu depresiju. Ipak, ono na što možete utjecati, a može vam pomoći tijekom trudnoće, jest dobar san i prehrana. Jedna je studija utvrdila povezanost između lošeg sna i prenatalne depresije, a stručnjaci upozoravaju da manjak nutrijenata poput vitamina D, B i cinka također može trigerirati ovaj poremećaj.

Ono što je najvažnije kod prenatalne depresije, ako osjetite simptome ili mislite da imate preduvjete za njezin razvoj, jest razgovor s liječnikom. Simptomi i oporavak kod svakoga su drukčiji, ali mnogim ženama uvelike pomogne i razgovor sa psihologom.

FOTO: Ilona Titova/iStock/Getty Images