Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Glavobolje, bol u prsima, u leđima i mišićima, mogu se pojaviti kada je dijete pod stresom, a najbolji lijek za njih su crtanje, slikanje, kreativne igre i one s loptom.
Pritisak škole, razni rokovi, upoznavanje novih ljudi, privikavanje na novu životnu situaciju ili „rastezanje” između zahtjeva škole, roditelja i društvenog života lako mogu dovesti do osjećaja stresa kod mnoge djece. Zbog toga je važno da roditelji razumiju i umiju prepoznati simptome kod djece koji mogu izazvati stres kako bi bili u stanju pomoći im. Najčešći uzroci stresa kod školske djece su:
Problemi s probavom
Problemi sa želucem, mučnina, povraćanje ili proljev mogu vrlo lako biti simptomi stresa kod školske djece, osobito ako se često pojavljuju ili izgledaju kao da su prerasli u kronično stanje.
Srčani problemi
Povećan broj otkucaja, lupanje srca i visok krvni tlak simptomi su koji se mogu pojaviti kada je dijete pod stresom. Ukoliko traju duže, ovakvi simptomi mogu izazvati stvarne srčane bolesti. Zbog toga se učenicima i studentima koji osjećaju lupanje srca preporučuju vježbe dubokog disanja ili drugih aktivnosti koje ih mogu opustiti kako bi smanjili stres i vratili otkucaje srca u normalu.
Bolovi
Glavobolje, bol u prsima, bol u leđima ili generalno bolovi u tijelu, odnosno mišićima, mogu se pojaviti kada je dijete pod stresom. Ovi bolovi ponekad mogu stvoriti zabludu da se radi o nekoj stvarnoj fizičkoj bolesti. Olakšanje djetetu mogu pružiti aktivnosti koje ga opuštaju, na primjer crtanje, slikanje, igra s loptom itd.
Spavanje
Promjene navika spavanja također su znak stresa. Neka djeca mogu spavati puno više nego što je uobičajeno, a to je, zapravo, obrambeni odgovor organizma u borbi sa stresom. Ipak, puno je više onih koji imaju problema sa spavanjem i noću ostaju budni s raznim tjeskobnim mislima o izvoru i razlogu svog stresa.
Oslabljen imunološki sustav
Neka djeca razboljevaju se češće od svojih vršnjaka. Jedan od mogućih razloga je taj što je njihov imunološki sustav jednostavno oslabljen, zbog čega su osjetljiviji na viruse i bolesti.
Promjene u težini
Također je moguće da se djeca jednostavno okrenu hrani kako bi se lakše izborila sa svojim stresom, dok drugi mogu izgubiti apetit i početi preskakivati redovite obroke. Ove nezdrave navike mogu lako dovesti do debljanja ili gubitka težine.
Fiziološke promjene
Određene fiziološke reakcije aktiviraju se kada um osjeti da je tijelo u opasnosti. Kada se to dogodi, hormoni stresa kortizol i adrenalin preplave tijelo izazivajući nekoliko fizičkih promjena. Ubrzano disanje, broj otkucaja srca i metabolizam ubrzavaju se da bi se omogućio brži protok krvi. Osjetila se izoštravaju, a znojenje pojačava kako bi se tijelo pod stresom brže ohladilo.
Izvor: novosti.rs