Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Sada su dokazali kako žena na pogled svog nasmijanog djeteta dobiva stimulanse u određenome predjelu mozga zaduženom za sreću.
Profesor fakulteta u Houstonu, dr. Lane Strathearn, koji je istraživao ovaj fenomen prihvaćen zdravo za gotovo, tvrdi kako je predio mozga, u koji se slijeva dopamin izazivajući sreću kod majki koje su gledale svoju nasmijanu djecu, bio aktivniji nego prilikom gledanja ostale djece. Kako kaže, tako nešto je bilo za očekivati s obzirom da djetetovo preživljavanje izrazito ovisi o brizi svoje majke te se stoga priroda pobrinula da osjećaj ugode kod djeteta izaziva isti osjećaj i kod majke.
Neutralna reakcija ili dječji plač nisu izazvali reakciju sličnu ovoj. Istraživači, kako sami kažu, nažalost, nisu uspjeli u istraživanje uključiti i očeve kako bi saznali ima li i u njihovu mozgu sličnih reakcija. U studiju su uključili 28 prvorotkinja u njihovom zadnjem periodu trudnoće kako bi detaljno istražili psihičku pozadinu njihove emocionalne vezanosti i odnosa s njihovim roditeljima.
Od dvadeset devet žena uključenih u istraživanje, njih 20 bilo je udano, a prosječna je dob prvorotkinja bila 29 godina, s time da su bile zastupljene sve rase, a većina je žena bila visokoobrazovana.
Kada su djeca imala šest mjeseci, snimili su kamerom njihove osmijehe i ponovno su majke pozvali nakon četiri mjeseca kada su pomoću MRI uređaja snimili funkcije moždanih valova prilikom gledanja snimki.