Zašto se Amsterdam naziva “Venecijom sjevera”, a New York “Velikom Jabukom”?
1. London – Stari dim
London je oduvijek bio zadimljeno mjesto, ali je veliki smog iz 1952. u potpunosti opravdao ovaj naziv. Tijekom pet uzastopnih dana zrak je u tolikoj mjeri bio zagađen da je ubio više od 4.000 ljudi! London često nazivaju i “Kišni grad”, a lokalno stanovništvo najbolje zna da se iz kuće rijetko izlazi bez kišobrana.
Zašto je Amsterdam – “Venecija sjevera”, Pariz – “Grad ljubavi”… i još zanimljivih priča o Jeruzalemu, New Yorku, Philadelphiji, Singapuru i Mumbaiju, pročitajte na sljedećim stranicama…
2. Amsterdam – “Venecija sjevera”
Glavni grad Nizozemske presijeca više od 100 kilometara kanala. S obzirom na tu činjenicu, Amsterdam se često uspoređuje s najslavnijim gradom na kanalima, Venecijom. Iako im je to jedina zajednička stvar, za nadimak je očigledno bilo dovoljno.
3. Pariz – “Grad ljubavi”
Pariz je bio prvi europski grad koji je počeo koristiti javnu rasvjetu, a zbog raskošno osvijetljene Eiffelovog tornja, često se naziva i gradom svjetlosti. Naravno, cijeli grad je idealan da se vrijeme provede s partnerom, a čak se i za francuski jezik kaže da je u pitanju jezik ljubavi.
4. Jeruzalem – “Sveti grad”
Ovdje posebno objašnjenje vjerojatno nije ni potrebno. Jeruzalem ima veliko značenje i svetost za sve tri velike monoteističke religije: kršćanstvo, judaizam i islam. Neka od najsvetijih (hodočasničkih) mjesta sve tri religije mogu se naći upravo u ovom gradu.
5. New York – “Velika jabuka”
Iako se smatralo da je ovaj nadimak stariji, nedavna istraživanja pokazala su da je za “Veliku Jabuku” zaslužan književnik Edward Martin, koji je današnji nadimak grada spomenuo u svojoj knjizi. On je pisao da građani drugih gradova Njujorčane smatraju bahatim i pohlepnim, nazivajući ih između ostalog, velikim trulim jabukama. New York je, usprkos tome, danas jedan od najpopularnijih turističkih gradova na svijetu.
6. Philadelphia – “Grad bratske ljubavi”
Osnivač grada, William Penn, htio je osnovati mjesto gdje će svi moći živjeti u ljubavi i slozi. Stoga je spojio dvije riječi na starom grčkom – “philos”, što znači ljubav i “adelphos”, što prevodimo kao brat. Tako je Philadelphia postala i ostala “grad bratske ljubavi”.
7. Singapur – “Lavlji grad”
Riječ “Singapur” se s engleskog prevodi doslovno kao “Lavlji grad”. Osnivač grada, Sir Stamford Raffles, objasnio je da je ovo ime odabrao nakon što je ugledao “merlion” (mješanca lava i sirene). Legenda je zanimljiva, iako ovdje nikad nije bilo ni lavova ni sirena.
8. Mumbai – “Grad snova”
Mumbai je ovo ime zaslužio jer je najbogatiji grad Indije, pa ne čudi što u njega stižu mnogi u potrazi za boljim poslom i životom. Neki pokušavaju uspjeti na sve moguće načine, a ovdje je smješten i Bollywood.