Najpopularnija frizura na dodjeli Zlatnih globusa bio je ovaj retro bob
Jučerašnja dodjela prestižnih Zlatnih globusa definitivno će definirati trendove za 2025. godinu. Kako po pitanju mode i make-upa tako i frizura. O...
"Starenje je prirodno i neizbježno, treba ga prihvatiti."
U vremenu kad svaki drugi proizvod na drogerijskim policama ima naznaku “anti-age“, kad je botoks sve pristupačniji i kad se promoviraju raznorazne “revolucionarne” tehnologije za usporavanje neizbježnog procesa starenja, sve jači pro-aging pokret koji se polako širi društvenim mrežama došao je kao pravo osvježenje.
Termin anti-ageing skrojen je još 80-ih, a započeo je, kao i većina beauty trendova, s ciljem profita. Iako se s godinama sve više prihvaća ljepota u svojim raznim oblicima, i dalje se masovno”guraju” tretmani koji bi trebali izbrisati tragove starenja. Kako je prošle godine pisao CNN, djevojke iz generacije Z (mlađe od 26 godina) već brinu o posljedicama starenja. Popularan je postao retinol, serumi s vitaminom C te baby botox, tretman čije su ciljane korisnice upravo djevojke u 20-ima i ranim 30-ima koje žele spriječiti prve znakove starenja. Izvješće o plastičnoj kirurgiji pokazalo je da je broj djevojaka u 20-im godinama koje su se podvrgnule botoks tretmanima porastao za više od 70 posto između 2018. i 2022.
Pro-aging pokret poziva na upravo suprotno – na odbacivanje straha od starenja, duboko ukorijenjenog u našem društvu.
“Molba za kozmetičku industriju: maknite riječ anti-age s etiketa svojih proizvoda”, poručila je influencerica Denise Boomkens.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Doista, iako su i dalje u velikoj manjini, proizvodi s etiketom pro-aging sve su češći na tržištu. Koja je razlika između anti-ageing i pro-aging koncepta? Naime, dok se klasični anti-aging pristup fokusira na poništavanje znakova starenja, pro-aging je prihvaćanje starenja kao prirodnog dijela života. Promiče zdravu kožu u bilo kojoj dobi stavljajući naglasak na hidraciju, zaštitu i podržavanje kože kroz njezine prirodne promjene.
“Pro-aging predstavlja zdraviji, uravnoteženiji pristup njezi kože za postizanje rezultata koji su znanstveno razvijeni da vam pomognu, a ne da se bore protiv nerealnih standarda”, složila se dr. Shuting Hu, biologinja i osnivačica brenda Acaderma, koja je također naglasila da je ovaj pokret dugoočekivani odgovor beauty industrije na desetljetno anti-ageing ludilo.
Pokret je u protekloj godini sve više dobio na značaju i u pop kulturi. Sarah Jessica Parker, Brooke Shields, Pamela Anderson i Halle Berry samo su neke od holivudskih glumica koje su ponosno pokazale sijede, bore i progovorile o tome kako su odlučile prihvatiti sve ono što im starenje donosi.
Francuska glumica Philippine Leroy-Beaulieu, najpoznatija po svojoj ulozi u Netflixovoj seriji Emily u Parizu, postala je svojevrsno “lice” ovog trenda. Ona je više puta govorila o tome kako se nosi s ulaskom u sedmo desetljeće života te je istaknula da je starenje puno više od nekoliko bora više: “Graciozno stariti znači biti bolja, elegantnija osoba nego što ste bili kad ste bili mlađi jer vas život na neki način ispolira. I imati više razumijevanja o tome kako se ljudi osjećaju te se manje natjecati sa svima drugima”.
Slavna Pamela Anderson početkom godine na pariškom Tjednu mode pojavila se bez šminke, a kad su je pitali kako se odlučila na to, poručila je: “Volim koristiti riječ life-ing umjesto ageing. Hvatanje mladosti je uzaludno. Nikad nećete stići tamo pa zašto jednostavno ne prigrlite ono što se događa? Kad sam to prihvatila, osjetila sam olakšanje.”
Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images Entertainment/Getty Images