Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Donedavno smo miksali smo hrpu voća u blenderu i uživali u finom smoothieju, a posljednjih godina taj tron preuzeli su proteinski shakeovi.
U čemu je razlika, koji su njihovi benefiti i kako ih koristiti?
Iako se na prvi pogled može činiti da je riječ o istome, u praksi to nije tako. Ovi napici postali su popularan izbor među onima koji vode računa o prehrani i zdravom načinu života.
Iako na prvi pogled mogu djelovati slično, itekako se razlikuju po sastavu, nutritivnoj vrijednosti i namjeni, a mi smo se pozabavili temom da vidimo koje su to ključne razlike i što je u konačnici zdravije za konzumaciju.
Smoothie je gusti napitak koji se priprema miksanjem voća, povrća i dodataka poput mlijeka, jogurta, vode ili biljnih napitaka. Poznat je po tome što ima raznovrsne sastojke u sebi, o čemu ovisi i sama njegova nutritivna vrijednost.
Jedna od najvećih prednosti smoothieja za mršavljenje jest njihov sadržaj vlakana. Cjelokupno voće i povrće koje se koristi u smoothiesima zadržava svoja vlakna koja pomažu probavi i potiču osjećaj sitosti.
To vam može pomoći da kasnije izbjegnete prejedanje, što vam olakšava pridržavanje kalorijskih ciljeva.
Smoothije je jednostavno napraviti, a još ih je lakše pojesti, a to je još jedna ogromna prednost posebice za zaposlene ljude.
Jedan od ključnih izazova kod smoothieja je balansiranje sastojaka.
Pretjerivanje s voćem može uzrokovati prevelik unos šećera, dok previše dodataka poput zaslađenih napitaka ili meda može narušiti nutritivnu ravnotežu. Zato je važno pažljivo birati sastojke i držati se jednostavnih, hranjivih recepata.
Proteinski shake prvenstveno je napitak bogat proteinima, koji se obično priprema miješanjem proteinskog praška s vodom, mlijekom ili biljnim napitkom.
Najčešće ga koriste sportaši, bodybuilderi i svi koji žele povećati unos proteina za regeneraciju mišića i povećanje snage, a sve češće i svi ostali kao zamjenu za obrok ili napitak poslije vježbanja jer pomaže u održavanju sitosti i regulaciji apetita.
Za razliku od smoothieja, proteinski shake ima jasnu svrhu: povećanje unosa proteina u kratkom vremenu.
Međutim, važno je znati da sadrži manje vlakana i vitamina, pa nije cjeloviti obrok.
Ako vam je cilj povećati unos vitamina, minerala i vlakana, smoothie je bolji izbor. Pripremite ga od svježih sastojaka i pazite na omjer voća, povrća i dodataka kako biste izbjegli prevelik unos kalorija i šećera.
Za one koji žele povećati unos proteina ili ubrzati oporavak nakon treninga, proteinski shake je odlična opcija. Kombinirajte kvalitetan proteinski prašak s hranjivim sastojcima kako bi obrok bio kvalitetniji.
Proteinski shake bit će odličan ako u njega stavite smrznuto voće, mljevene lanene sjemenke, chia sjemenke, a po želji i malo zobenih pahuljica i proteinskog praha te sve zajedno izmiksate u blenderu (nama je to jedan od omiljenih načina konzumiranja proteinskog napitka).
Smoothie i proteinski shake mogu biti dio vaše prehrane, ali ključ je u njihovom pravilnom balansiranju i prilagodbi osobnim potrebama.
U konačnici, oba napitka mogu pomoći u ostvarivanju ciljeva, bilo da se radi o zdravlju, mršavljenju ili izgradnji mišića i u svakom slučaju i ono najbitnije – oba su zdrava.
Foto: Maria Korneeva iStock / Getty Images Plus via Getty Images