Proteinski gingerbread smoothie kao doručak koji će vam dati snagu i razveseliti vas od jutra
Brzinsko čišćenje doma i kićenje drvca, odlazak na ručak "kod njegovih", pripremanje kolača za goste i kasnonoćna druženja s prijateljima - blagdan...
Ministarstvo zdravstva najavilo je da nakon 30 godina vraća psihologe u domove zdravlja diljem države te u suradnji s Ministarstvom znanosti osniva mrežu timova za brigu o mentalnom zdravlju učenika i studenata.
Svjetska zdravstvena organizacija godinama upozorava kako je mentalno zdravlje najveći izazov 21. stoljeća, osobito depresija, i to ona kod djece i mladih.
Iz Ministarstva naglašavaju da je program osnaživanja mentalnog zdravlja reformski predkorak uvođenju posebnih dispanzera, savjetovališta i mobilnih timova u sklopu domova zdravlja.
Time se, kako ističu, osigurava podrška stručnjaka bez uputnice u domovima zdravlja kao nositeljima postojećeg programa, ali i budućih dispanzera za mentalno zdravlje i mobilnih timova, a koji će se uspostaviti skorašnjim donošenjem nove Mreže javne zdravstvene službe.
Njihovu orijentiranost, kako je rekao ministar zdravstva Vili Beroš, dijele i Hrvatska psihološka komora, HZZO, te Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu međuresorne suradnje.
Naglasio je da će timovi koji će se brinuti o mentalnom zdravlju učenika i studenata biti mobilni i provodit će preventivne aktivnosti kroz pravovremeno prepoznavanje problema i olakšavanje ”prvog koraka“ učenicima i studentima u dobivanju potrebne pomoći.
Misiju unaprjeđenja mentalnog zdravlja prepoznali su Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, Dom zdravlja Zagreb Istok i Zagreb Zapad, Dom zdravlja Čakovec, Dom zdravlja Krapinsko-zagorske županije te nam se uskoro pridružuju i Dom zdravlja Osječko-baranjske i Varaždinske županije, priopćilo je ministarstvo.
Usporedno se u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja osniva mreža mobilnih timova za brigu o mentalnom zdravlju učenika i studenata koja će provoditi preventivne aktivnosti kroz pravovremeno prepoznavanje problema i olakšavanje “prvog koraka” učenicima i studentima u dobivanju potrebne pomoći. Ovakav model osigurat će podršku u radu i aktivnostima usmjerenima prema brizi o mentalnom zdravlju učenika u svim školama u Hrvatskoj. Pokrenuli smo i probir na rizike mentalnog zdravlja u okviru sistematskih pregleda u školskoj medicini.
“Navedenim međuresornim i interdisciplinarnim aktivnostima idemo ukorak s pristupom Europske unije (EU) mentalnom zdravlju, koji je prije svega, sveobuhvatan, što u hrvatskom zdravstvenom sustavu ima i reformsku dimenziju. Nadalje, kroz formiranje dispanzera i mobilnih timova na razini domova zdravlja, slijedimo EU tri glavna načela u području mentalnog zdravlja – odgovarajuću i učinkovitu prevenciju, pristup visokokvalitetnoj i pristupačnoj zdravstvenoj skrbi i liječenju u području mentalnog zdravlja te reintegraciju u društvo nakon oporavka, što je u skladu i s našim Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja u Hrvatskoj donesenim 2022. godine. Dakle, cjelovito, zajedničko djelovanje javnih zdravstvenih politika uvriježena je praksa razvijenih država te kao takva ne bi trebala biti sporna niti u domeni mentalnog zdravlja u Hrvatskoj koja je već deset godina članica EU-a”, kažu iz ministarstva.
Pročitajte: Dobre vijesti: Stiže li napokon lijek za endometriozu?
Foto: Pexels