Kod žena koje su preživjele rak dojke dvostruko je veća vjerojatnost za to da razviju drugi rak

Pokazalo je to novo istraživanje objavljeno u časopisu The Lancet

by | 3 svibnja, 2024
rak dojke bolest

Osobe koje su preživjele rak dojke izložene su značajno većem riziku od razvoja drugog karcinoma, uključujući rak endometrija i jajnika za žene i rak prostate za muškarce, pokazalo je novo istraživanje koje proučava podatke od gotovo 600 000 pacijenata u Engleskoj.

Osobe koje prežive rak dojke izložene su riziku od drugog primarnog raka, ali do sada je točan rizik bio nejasan. Prethodno objavljena istraživanja pokazala su da su žene i muškarci koji prežive rak dojke izloženi 24 % odnosno 27 % većem riziku od drugog primarnog raka izvan dojke nego šira populacija.

Također postoje sugestije da se drugi primarni rizici od raka razlikuju ovisno o dobi u kojoj je rak dojke dijagnosticiran.

Kako bi pružio točnije procjene, tim predvođen istraživačima sa Sveučilišta Cambridge analizirao je podatke više od 580 000 žena i preko 3 500 muškaraca koji su preživjeli rak dojke kojima je dijagnosticiran između 1995. i 2019. koristeći Nacionalni skup podataka o registraciji raka. Rezultati njihove analize objavljeni su danas u časopisu Lancet Regional Health – Europe.

Dob postavljanja dijagnoze također je bila važna – kod žena kojima je dijagnosticiran rak dojke mlađih od 50 godina za 86% je veća vjerojatnost da će razviti drugi primarni rak u usporedbi s općom populacijom iste dobi, dok je kod žena kojima je dijagnosticiran rak dojke nakon 50. godine povećan rizik za 17 %.

00:00/01:34
Truvid
auto skip

Jedno od mogućih objašnjenja je to da je veći broj mlađih osoba koje su preživjele rak dojke možda naslijedio genetske promjene koje povećavaju rizik od više vrsta raka.

Primjerice, žene s naslijeđenim promjenama gena BRCA1 i BRCA2 imaju povećani rizik od raka kontralateralne dojke, raka jajnika i gušterače.

Žene iz socioekonomski najugroženijih sredina bile su izložene 35 % većem riziku od drugog primarnog raka u usporedbi sa ženama iz najmanje depriviranih sredina. Te su razlike ponajprije bile uzrokovane rizicima od raka izvan dojke, osobito za rak pluća, bubrega, glave i vrata, mokraćnog mjehura, jednjaka i želuca.

To može biti zato što su pušenje, pretilost i konzumacija alkohola – utvrđeni čimbenici rizika za ove vrste raka – češći među siromašnijim skupinama, kako piše cam.ac.uk.

Viša voditeljica odjela za istraživanje raka u Cancer Research UK, Katrina Brown, rekla je: “Ova nam studija pokazuje da je rizik od drugog primarnog karcinoma veći kod ljudi koji su imali rak dojke, a to se može razlikovati ovisno o nečijem socioekonomskom podrijetlu. Ali potrebno je više istraživanja kako bismo razumjeli što pokreće ovu razliku i kako se uhvatiti ukoštac s tim zdravstvenim nejednakostima.”

Pročitajte: 3 divne žene ispričale su nam svoja iskustva s rakom dojke

Foto: Hitoshi Nishimura The Image Bank via Getty Images