Znate li razliku između grčkog jogurta i grčkog tipa jogurta?

Razlika nije mala

by | 31 ožujka, 2025
Glavne razlike između pravog grčkog jogurta i grčkog tipa jogurta

Grčki jogurt već je dulje vrijeme popularan mliječni proizvod na našim prostorima, a možemo reći da se dobro učvrstio kao stalna ponuda u trgovačkim centrima. Praktički se kupuje kao i obični jogurt, a nerijetko služi i kao lagani desert budući da dolazi u raznim kombinacijama okusa.

Međutim, taj grčki jogurt koji možemo kupiti gotovo u svakoj trgovini zapravo nije pravi grčki jogurt, već grčki tip jogurta. Razlika nije mala, a grčki tip jogurta za osobe koje već pate od određenih poremećaja možda i nije najbolji izbor.

Glavne razlike između pravog grčkog jogurta i grčkog tipa jogurta

Prva i glavna razlika jest u procesu proizvodnje. Pravi grčki jogurt proizvodi se tradicionalnim postupkom cijeđenja običnog jogurta kroz muslin ili specijalne filtere kako bi se uklonila veća količina tekućeg dijela, odnosno sirutke. Kako se smanjuje udio vode, tako se povećava gušća kremasta struktura. Grčki tip jogurta industrijski se proizvodi dodavanjem zgušnjivača kao što je guar guar guma ili želatina s ciljem postizanja guste teksture. Samim time zaostaje i za okusom pravog grčkog jogurta.

Kad negdje pročitate listu dobrih izvora proteina, na njemu ćete naći i grčki jogurt. Upravo se misli na pravi grčki jogurt, a ne grčki tip jogurta, koji je siromašniji proteinima. Na 100 grama pravi grčki jogurt sadrži oko 10 grama proteina, čime se smatra dobrim, ali ne i odličnim izvorom proteina gledajući druge namirnice poput mesa. Grčki tip jogurta sadrži udio proteina baš kao i običan jogurt, otprilike do četiri grama proteina na 100 grama. Dakle, grčki tip jogurta, iako sadrži ponešto proteina, ne smatramo dobrim izvorom proteina.

Pročitajte: Što trebate jesti da biste izbjegli proljetni umor – savjetuje nutricionistica

Pravi grčki jogurt ima otprilike oko 120 kalorija, a grčki tip jogurta, ovisno o dodacima, može imati više ili manje kalorija u odnosu na pravi grčki jogurt. Međutim, kako je grčki tip jogurta po proteinima gotovo pa identičan običnom jogurtu, u odnosu na običan jogurt kaloričniji je jer sadrži veći udio masti. Običan jogurt sadrži oko 60 kalorija na 100 grama i oko tri grama masti, a grčki tip jogurta sadrži oko 120 kalorija na 100 grama i oko 10 grama masti. Dakle, ako konzumirate grčki tip jogurta umjesto običnog jogurta nadajući se da ste napravili bolji izbor, s nutritivnog stajališta to i nije tako. Običan jogurt ima manje kalorija zbog manjeg udjela masti, a jednak udio proteina te dolazi s dobrim bakterijama. Grčki tip jogurta ima više kalorija zbog većeg udjela masti. Pri tome, mliječne masti su pretežno zasićene masti pa bi one osobe koje već imaju problema s krvožilnim bolestima trebale pripaziti na unos.

Ako želite voditi računa oko unosa proteina i to vam je glavni cilj konzumacije jogurta, onda je svakako pravi grčki tip jogurta najbolji izbor. Ako pazite na unos kalorija i zasićenih masti, tada običan jogurt ima prednost pred grčkim tipom jogurta. Grčki tip jogurta može se uklopiti u zdravu prehranu kao dodatak nutritivno bogatijim receptima ili kao lagani desert, ali ne zaboravite na fermentirane mliječne proizvode poput običnog kefira i jogurta.

Glavne razlike između pravog grčkog jogurta i grčkog tipa jogurta

Gdje nabaviti pravi grčki jogurt

Pravi grčki jogurt kod nas je eventualno dostupan u tek pokojoj specijaliziranoj trgovini zdrave prehrane. Međutim, čak i tamo se prodaje grčki tip jogurta, a pravi grčki jogurt prepoznat ćete po višem udjelu proteina, oko devet do deset grama.

Doručak s grčkim jogurtom ili grčkim tipom jogurta

Oba jogurta možete konzumirati na isti način. Ako ste uspjeli pronaći pravi grčki jogurt, onda ste već negdje zadovoljili potrebnu za proteinima u doručku uz izvore proteina iz ostalih namirnica. Ako koristite grčki tip jogurta, možda je poželjno dodati i whey protein, opet ovisno o drugim sastojcima.

Pročitajte: Ovo su pravi game-changeri za zdrave kosti i prevenciju osteoporoze

Za klasičan chia puding kremastiji jogurt bit će pun pogodak. U staklenku stavite jogurt, 2 žlice chia sjemenki, 2 žlice zobenih pahuljica te pomiješajte. Ostavite oko deset minuta da odstoji kako bi chia sjemenke nabubrile. Potom, dodajte pola šake bobičastog voća po želji, prošarajte žličicom meda te posipajte nasjeckane bademe.

Glavne razlike između pravog grčkog jogurta i grčkog tipa jogurta

Grčki jogurt s pečenim jabukama i cimetom

Vjerojatno su vam od čitanja samog naslova ovoga nutritivno bogatijeg deserta narasle zazubice. Ovaj zimski desert ima zeleno svjetlo u zdravoj prehrani, čak i ako ste u procesu mršavljenja, jer ćete se zasladiti, a opet unijeti manje kalorija i više nutrijenata u odnosu na običan kolač.

Za dvije porcije potrebne su vam dvije oprane i oguljene jabuke. Narežite ih na kockice, a potom na kap kokosovog ulja u tavi nakratko ih popržite. Dodajte mljeveni cejlonski cimet i med te sve zajedno pirjajte oko pet minuta na umjerenoj temperaturi. Da biste istaknuli okuse, dodajte i prstohvat soli te koju kap ekstrakta od vanilije. U desertnu čašu stavite grčki jogurt kao bazu, potom dodajte sloj pečenih jabuka te posipajte nasjeckane orašaste plodove. Za završni touch prošarajte s još malo meda.

Palačinke od zobenog brašna s grčkim jogurtom

Još jedan sjajan desert ili doručak dolazi u obliku palačinka. Za nutritivno bogatije palačinke pomiješajte u zdjeli jedno jaje, pola šalice zobenog brašna i pola šalice mlijeka, pola žličice praška za pecivo i isto toliko ekstrakta vanilije te prstohvat soli. Promiješajte da dobijete smjesu, a zatim na tavi za palačinke zagrijte malo ulja i ispecite palačinke.

Za punjenje u zdjelici pomiješajte 200 grama grčkog jogurta, žličicu meda i malo ekstrakta vanilije. Punite palačinke smjesom od grčkog jogurta, ubacite koju bobicu šumskog voća i zarolajte. Prošarajte ih s još malo meda i posipajte malo cimeta ili ih prelijte otopljenom tamnom čokoladom.

Foto: Pexels