Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Čim beba stane na svoje noge i napravi prve, nesigurne korake, više je nitko ne može zaustaviti!
Do 6. mjeseca života
U ovoj fazi života, beba lagano napušta onaj tipičan “sklupčani” položaj, sve češće isteže ručice i nožice, a njezina muskulatura jača. Ipak, prije nego što uspostavi potpunu kontrolu nad vlastitim tijelom, beba mora savladati vještinu podizanja glavice.
Potaknite je u ovom treningu tako što ćete je povremeno (ali u kratkim intervalima) postavljati na trbuščić. Do trećeg ili četvrtog mjeseca, beba će početi izvoditi mini-sklekove (potiskujući se ručicama), a ubrzo će se moći i sama okrenuti s leđa na trbuščić i obrnuto. To znači da su dani, kada ste bili sigurni da ćete je zateći u istom položaju u kojem ste je ostavili, definitivno prošli.
Zato, budite oprezni! Omogućite bebi da što češće isteže i miče nožicama, postavljajući je podjednako i na leđa i na trbuščić. U šestom mjesecu života, beba će biti sposobna ispraviti noge, i da na njih osloni veći dio svoje težine, kada je držite u uspravnom položaju u svom krilu.
Od 6. do 12. mjeseca života
Do šestog ili sedmog mjeseca, vaša beba će biti sposobna čvrsto držati svoju glavicu, kao i sama zauzeti sjedeći položaj. Ipak, to ne znači da se u ovom položaju može dugo zadržati bez oslonca (poduprite je jastucima!). Beba će obožavati novi pogled na svijet i neće proteći još dugo dok ga ne krene sama istraživati
Većina beba počinje puzati između osmog i desetog mjeseca, i to rade na brojne – često, smiješne i nevjerojatne! – načine. Neke neodoljivo vrckaju guzom, dok se druge čak kreću unazad! Motivirajte bebu da se kreće naprijed tako što ćete postaviti neku zanimljivu igračku ispred nje, ali izvan njezinog dometa.
Kada beba zauzme “niski start”, i pokrene se, nitko ju više neće moći zaustaviti. Zato, na vrijeme sklonite sve potencijalne opasnosti s njezinog puta. Ako je beba rano počela puzati, velike su šanse da će i ranije prohodati (prije prvog rođendana). Uspravljanje na obje noge, a zatim i pokušaji da napravi prve korake, dok se pridržava za namještaj, ili za vaše ruke, predstavlja znak da je beba skoro spremna za samostalan hod.
Od 12. do 18. mjeseca
Iskustvo govori da oko polovica djece prohoda do 13. mjeseca života. No, u prvih nekoliko tjedana, većina djece gubit će ravnotežu i padati. Zato se pobrinite ukloniti sve predmete koji bi mogli ozlijediti dijete i obložite oštre rubove namještaja.
Pohvalite prve korake svoje bebe, jer će to djelovati poticajno. Također, igrajte “šetajuće” igrice – na primjer, neka vaša beba hoda od vaših raširenih ruku do tatinih.
Stabilne veće igračke, koje se mogu gurati, poslužit će kao sredstvo koje će poboljšati ravnotežu vašeg djeteta. Glava bebe u ovoj fazi života još uvijek je veća i teža u odnosu na tijelo, zbog čega će biti nestabilna sve dok joj nožice ne ojačaju. To smiješno, ali neodoljivo, geganje zadržat će se još neko vrijeme. Tek oko četvrte ili pete godine, djeca počinju hodati kao odrasli.
Dakle, kada beba savlada vještinu hodanja, ona će htjeti isprobati i druge vještine – kao što su penjanje stepenicama, na kauč ili krevet, uzimanje predmeta u ruke i njihovo raznošenje po cijeloj kući…
Autor: Life Content