Korisni gadgeti za praćenje zdravlja koje se isplati imati
Briga za zdravlje postala je jedan od temelja modernog života, a zahvaljujući tehnologiji, danas možemo pratiti svoje tijelo na način koji je preci...
Influencerice tvrde da pospješuje probavu i ublažava menstrualne bolove, ali struka se baš i ne slaže...
TikTok je posljednjih nekoliko godina postao izvorište brojnih trendova. Bila riječ o popularnim beauty proizvodima, novim modnim hitovima ili pak neobičnim zdravstvenim savjetima, TikTok trendovima zajedničko je jedno – nevjerojatnom brzinom stignu do golemog broja ljudi.
Najnoviji trend koji se proširio ovom društvenom mrežom tiče se upravo zdravlja i TikTok zajednica nazvala ga je castor oil navel pulling. Naime, influencerice su “otkrile” ricinusovo ulje i svojim pratiteljima preporučuju da ga, prije spavanja, umasiraju u pupak. Zašto? Ricinusovo ulje trebalo bi smanjiti nadutost i, kako tvrde, upiti toksine iz tijela te čak pomoći s menstrualnim grčevima. Upravo ricinusovom ulju zahvaljuju na ravnom trbuhu, no stručnjaci poručuju – ovo nije provjereno, budite oprezni…
Čitajte: 7 načina kako ublažiti opuštenu i naboranu kožu na trbuhu, rukama i nogama
Castor oil navel pulling osvanuo je na društvenim mrežama kad je medicinska sestra Miranda Wilson podijelila svoje pozitivno iskustvo s korištenjem ricinusovog ulja. “POV: Počeli ste prakticirati navel pulling s ricinusovim uljem kako biste pospješili probavu i vaš trbuh nikad nije bio toliko ravan”, napisala je Wilson uz kratki TikTok videu kojem pokazuje kako si “ulijeva” ricinusovo ulje u pupak.
@np.miranda IYKYK #castoroil #navelpulling #digestion #tips #viral #fyp ♬ dźwięk oryginalny – mrs.edithh
Njezin je video pogledalo čak pet milijuna korisnika, a pozitivna (i negativna) iskustva počela su se širiti društvenim mrežama.
@pilatesbodyravenIm already a sleepy girl i cant do this 😭♬ original sound – PilatesBodyRaven
“Djevojci koja je preporučila navel pulling, hvala ti. Ne samo da se budim mršavija nego ikad nego i puno bolje spavam. Spavam po deset sati, a i dalje se budim pospana”, podijelila je svoje iskustvo influencerica @pilatesbodyraven na svom profilu, a druge su dijelile nešto drukčija iskustva. “Nitko mi nije rekao da ću od trenda s ricinusovim uljem izgubiti apetit i imati mučnine”, ispričala je pak TikTokerica @clearlybutter, a u komentarima na oba videa nizali su se komentari djevojaka koje su isprobale ovaj trend. “To je učinak detoksikacije”, “Popravilo mi je menstrualni ciklus”, “Smanjilo mi je ciste na jajnicima”, tvrdile su.
@clearlybutter I just had to say this because I couldnt figure out what it was but I tested it out yesterday and its most definitely the castor oil 🤔 the weightloss is cute, the slight nausea, not as much. #castoroil #naveloiling ♬ original sound – BUTTER
Korištenje ricinusovog ulja na ovaj način zapravo je drevna ajurvedska praksa, a teorija da navel pulling ima pozitivne učinke proizlazi iz vjerovanja da se u pupku nalazi žlijezda “pechoti” kroz koju se upija ulje. Međutim, postojanje ove žlijezde zapravo nije znanstveno dokazano.
“Tvrdnja da ricinusovo ulje može izliječiti ove probleme neodgovorno je i štetno za ljude koji od njih pate. Uistinu nema znanstvenih dokaza koji bi sugerirali da može biti rješenje tih problema”, rekla je dr. Sarah Jenkins za portal Healthline. Dodaju da ricinusovo, niti bilo koje ulje ne može prodrijeti do organa, kao što to tvrde pojedini kreatori na TikToku.
Isto tako, ne postoje dokazi da može pomoći u mršavljenju. Gubitak kilograma je jednostavan, kako tvrde stručnjaci. Jedini način koji ga jamči jest kalorijski deficit, odnosno, gubitak kalorija tjelovježbom i manji unos kroz niskokaloričnu prehranu.
Također, dr. Jenkins naglašava da ne postoji nikakva “čudnovata terapija” koja magično rješava više zdravstvenih problema, kao što poneki tvrde za navel pulling. Opasno je tvrditi da ova metoda može pomoći s cistama, PCOS-om i probavnim problemima. Masiranje pupka ricinusovim uljem, kako poručuje stručnjakinja, vjerojatno neće imati nikakav loš učinak na vaš organizam, no još je vjerojatnije da primjenom ovog trenda nećete postići niti obećane pozitivne promijene. Jedino može poslužiti za hidraciju kože ili kao metoda otpuštanja stresa.
“Ne bi me iznenadilo da opuštajuća aktivnost poput navel pullinga pomogne smanjiti razinu stresa kao dio holističkog pristupa”, rekla je dr. Gabrielle McCauley za Healthline.
Naslovna fotografija: IKvyatkovskaya/iStock/Getty Images Plus