Ovo su najčitanije knjige na svijetu u 2024. godini
Godina 2024. donijela je bogatu književnu ponudu, s brojnim naslovima koji su osvojili čitatelje diljem svijeta. Od dirljivih ljubavnih priča, prek...
Ideja je bila naoko jednostavna: odabrati i objasniti značenje riječi vezanih uz dnevne događaje, a potom ta objašnjenja – pazeći da budu stručna, zanimljiva te poštujući ritam i rokove dnevnih novina – objaviti u rubrici Riječ dana. Zadovoljavajući sve te uvjete, od 2009. na stranicama Jutarnjeg lista izlazi jedinstveni etimološki rječnik koji piše Inoslav Bešker.
Izbor pojmova sabranih u knjizi Riječ po riječ zorno pokazuje zašto su postile Inoslava Beškera postale nezaobilazno štivo mnogih. Među njima su npr. bitva i kerempuh, za koje nalazi nove etimologije. Objašnjavajući raznorodne pojmove kao što su alternativne činjenice, pizdun, obiteljsko nasilje, Herceg-Bosna, linč, čežnja, Manhattan na Savi, genocid, Bleiburg, picigin, populist, zlo… Bešker u njima demonstrira svu raskoš svog fascinantnog, eruditskog znanja i ljepotu svog jezika i stila.
Riječi koje diktira svakodnevica obrađuje kao izvanserijski autor i znanstvenik, zafrkant, ali i čovjek koji ne može i ne želi sakriti emocije koje u njemu budi svijet koji ga okružuje: od bijesa i rezignacije do ushita nad onim najboljim što čini čovjeka. A zahvaljujući takvom pristupu, Riječ po riječ čita se kao sjajna znanstvena knjiga, vrhunsko novinarstvo, ali i nekonvencionalna, uzbudljiva kronika naših dana.