4 popularne frizure koje bi žene iznad 50-e trebale izbjegavati
Frizura ima moć naglasiti našu prirodnu ljepotu, ali i nehotice dodati godine. Stoga saznajte koje je stilove bolje izbjegavati i kako ih zamijenit...
Vlasište je produženje lica, pa se i na tom području ponekad mogu javiti isti problemi s kožom, kao i na koži lica. Tako se, među ostalim, i na vlasištu mogu javiti akne. Uzrok akni može biti više faktora, no u osnovi je stvar u tome da su se lojne žlijezde začepile bakterijama, prljavštinom, ili proizvode previše sebuma koji može začepiti pore.
Rezultat mogu biti prištići s bijelim vrhom, crnim (dakle, gnojni prištići), samo crvenilo, pa čak i ciste, s tim da svako područje na koži može imati svoje okidače.
“Kad je u pitanju vlasište, odnosno rubovi kose uz lice, možda je stvar u tome da niste dobro skinuli šminku s tog područja, ili koristite šampone koji ne ispiru dobro višak sebuma s vlasišta”, kaže triholog Shab Reslan. Izdvojio je i nekoliko savjeta kako riješiti taj problem:
Kako uzrok akni možete biti već i to da niste dobro skinuli šminku uz rubove lica, razmislite o navikama čišćenja lica. Nemojte zaboraviti posvetiti više pažnje rubovima kose. Već nakon nekoliko dana pažljivijeg čišćenja, situacija bi se trebala popraviti.
Za trajnije probleme potražite sredstva koja ciljano ublažavaju i liječe akne, dakle sredstva koja sadrže AHA, BHA kiseline, ulje čajevca i druge umirujuće biljke. Ako su zahvaćeni sami rubovi kose, pomoći će i piling, no ako je problem dublje zahvatio vlasište, razmislite o medicinskom šamponu lpko sadrži salicilnu kiselinu ili ulje lješnjaka.
Za rubove vlasišta možete koristiti i sva ona sredstva koja koristite za akne na licu. Izbjegavajte tek one gušće, poput maski, jer će ih biti teže isprati iz kose.
Nemojte nikad istiskivati prištiće. Ako nema poboljšanja, prepustite ih profesionalcima, kako savjetuje dermatologinja Loretta Ciraldo. Mogu vam ostati ožiljci, no možete i štetiti folikul vlasi.te dovesti do toga da neko područje ostane u potpunosti bez kose.
Ako su se prištići pojavili iznenada, oni mogu biti i reakcija na novi proizvod za styling, posebno ako koristite proizvode koji se primjenjuju na korijen kose ili samo vlasište, poput suhog šampona, gela za oblikovanje kose ili laka. Ako imaju komedogene sastojke, mogu uzrokovati problem, pa pripazite na sastojke poput voskova, mineralnog ulja i dimetikona.
Imajte na umu i kako je vrlo važno dobro isprati sve što nanosite na kosu.
Učestali slučajevi akni na vlasištu mogu biti znak da se vaše vlasište ne čisti pravilno.
“U tom slučaju, predlažem sredstvo za čišćenje vlasišta koje djeluje poput eksfolijanta”, kaže Reslan. Postoje dvije vrste, kemijski i fizikalni. Kemijski eksfolijanti razgrađuju nakupine ulja i stanica kože kiselinama i enzimima, dok fizikalni pilinzi uklanjaju prljavštinu i ulja, kako prenosi portal MindBodyGreen.
Photo by Element5 Digital from Pexels