Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Riješite jednostavan, interaktivan test i saznajte sve ono što vam nijedna vaga ili tlakomjer neće pokazati
Organizam je jedna savršeno složena struktura, i to što ste provjerili krvnu sliku ili izmjerili tlak ništa ne mora pouzdano reći o vašem zdravlju. Osobito kod mladih osoba, značajniji problemi se ne moraju uvijek jasno iskazati nakon laboratorijske pretrage. No, u trenutku kada se pojave, možda ste već zakasnili i problem može postati ozbiljniji i veći. Zbog toga smo zamolili stručnjake da slože jedinstven test za provjeru zdravstvenog stanja. Nije potrebna nikakva pretraga, samo vaš iskren odgovor. Krenimo…
Priznajte, koliko puta ste prošloga tjedna ručali vani, bez obzira na to je li riječ o doručku, ručku ili večeri?
0-5
Na pravom ste putu
Kada sami pripremate obroke kod kuće, lakše možete kontrolirati i utjecati ne samo na broj unesenih kalorija već i na sastojke kao što su mast, šećer, brašno i sol, kao i na veličinu obroka. Logično. S druge strane, možda niste ni razmišljali o tome da ste obrokom vani zaista osuđeni na puno više kalorična jela od onih koje biste pripremili kod kuće. No, ako ipak morate jesti u restoranu, vodite računa o tome da uvijek naručite jelo s puno povrća i komadom nemasnog mesa (piletina, puretina…).
6-13
Ako nastavite ovim tempom, postoji velika šansa da se udebljate
Žene koje često jedu izvan kuće u prosjeku svakodnevno unose 288 kalorija više u odnosu na one koje nemaju tu naviku. U danima kada ste do grla zatrpani poslovnim obvezama i nemate vremena ponijeti hranu pripremljenu kod kuće, savjetujemo vam da dobro razmislite prije naručivanja obroka u restoranu. Naš prijedlog je lagana juha ili varivo, meso sa žara, kao i porcija svježe, sezonske salate.
14+
OK, vrijeme je za ozbiljan razgovor…
Ne samo da svakim nezdravim obrokom unosite tonu nepotrebnih masti i kalorija u organizam, već mu uskraćujete sve potrebne vitamine i minerale za normalno funkcioniranje. Prema jednoj studiji američkih istraživača, ljudi koji se gotovo svakodnevno hrane u restoranima općenito puno manje konzumiraju voće, žitarice od cijelog zrna, narančasto i tamnozeleno povrće… Naš savjet je da napravite dovoljno žitarica za tri dana, a ujutro, prije nego što izađete iz kuće, samo ih malo podgrijete i – eto zdravog doručka!
Koliko puta dnevno popijete čašu soka, šalicu zaslađene kave ili nekog drugog slatkog napitka? 0 Svaka čast! Slatki napici ne bi uopće trebali biti na vašem jelovniku. Točka. 1 Dobro, nije strašno, ali nije ni za pohvalu Slatki napici jako su kalorični, a kad ih popijete, izazivate nagli skok inzulina. Upravo to dovodi i do pada energije tijekom dana, ali i pojačane želje za slatkim. Ako im se već ne možete oduprijeti, pokušajte da tu količinu svesti na litru tjedno. 2+ Rizična skupina Višestruke studije pokazuju da žene koje redovito piju sokove i druge slatke napitke imaju 30 % više šansi da obole od dijabetesa tipa 2, za razliku od onih koji nemaju tu naviku. Ako osjetite snažnu želju za slatkim napitkom, umjesto da posegnete za sokom, radije u bočicu s vodom dodajte malo ocijeđenog limuna, naranče ili limete.
Pokušajte se prisjetiti jeste li bili dobro ili loše raspoloženi juče u 9 sati, 13 sati, 18 sati i 21 sat. Sada napravite odnos pozitivnih prema negativnim emocijama tijekom jučerašnjeg dana. Koji je rezultat?
3:1 – sretni ste!
Odlična vijest, jer istraživanja pokazuju da, što je netko sretniji – ima bolji imunološki sustav.
1:1 – promjenjivog ste raspoloženja!
Pokušajte unijeti u svakodnevicu malo više sadržaja koji vas čine sretnom i zadovoljnom. Na primjer, uživajte u kraćoj igri sa svojim psom, okupite prijatelje na večeri i kartanju, čavrljajte s prijateljicom tijekom zajedničkog ručka…
1:3 – imate poteškoća!
Česta neraspoloženja i negativan životni stav povećavaju rizik od brojnih bolesti. Ako vam je loše raspoloženje gotovo svakodnevica, ono može utjecati na vaš posao, san, veze s ljudima. Savjet je da potražite pomoć psihoterapeuta kako biste pronašli odgovarajuće rješenje za sve probleme koji vas tište.
Možete li 30 sekundi stajati na jednoj nozi, ali zatvorenih očiju? DA Imate vrlo oštar um Za koordinaciju pokreta zadužen je mozak, pa ako ste uspjeli održati ravnotežu na jednoj nozi zatvorenih očiju – stanje vašeg uma je odlično. NE Potreban vam je mentalni poticaj Istraživanja pokazuju da zdrave, mlade osobe mogu bez poteškoća 30 sekundi stajati na jednoj nozi zatvorenih očiju. Ipak, problem s ravnotežom može biti usko povezan s većim rizikom od srčanog udara. No, nemojte da vas to uplaši. Postoji nekoliko načina da poboljšate ravnotežu. Vježbajte jogu, plešite ili radite vježbe za jačanje bicepsa uz utege – dok stojite na jednoj nozi. Bilo koja aktivnost koja stimulira propriocepciju (sposobnost organizma da voljno ili refleksno prepoznaje položaje tijela i dijelove tijela u prostoru i vremenu) je dobrodošla.
Budite iskreni: je li seksualni odnos IKAD bolan i neugodan?
NE
Odlično, možete biti bezbrižni
Čak i da vam se povremeno dogodi neugodnost – nemate razloga za brigu. Međutim, alarmantna je situacija ako vam se javi bol od koje ste jauknuli ili se trznuli.
DA
Ovo nije OK
Pokušajte prepoznati problem. Nekad se bol javlja jer vagina nije dovoljno vlažna, ali ponekad to može ukazati na ozbiljniji problem, poput endometrioze, upale i ciste na jajniku ili infekcije urinarnog trakta. Svakako dogovorite pregled kod svog ginekologa. Zaslužujete dobar seks!
Stanite uspravno i pogledajte dolje. Možete li od svog trbuha vidjeti prste a da se ne morate saginjati glavom prema naprijed? DA Dobra vijest za vaše srce Znate li da mast koja oblaže organe povećava rizik od bolesti srca, dijabetesa i karcinoma? NE Rizik za vaše srce! Žene čiji opseg struka iznosi više od 88 cm imaju dvostruko veći rizik od smrti kao posljedice bolesti srca ili karcinoma u usporedbi s vitkijim damama, rezultati su najnovije studije američkih istraživača. Dobra vijest? Salo na trbuhu možete pobijediti izbalansiranom prehranom i redovitim vježbanjem. Potrudite se izbjegavati namirnice s dodatkom fruktoze i transmasnoća, jer one dodatno potiču stvaranje masnih naslaga. Osim toga, stres je jedan od okidača za nastanak sala, pa vam preporučujemo da pronađete tehniku za svakodnevno opuštanje koja će vam pomoći da se lakše izborite sa svakodnevicom.
Krvare li vam desni dok perete zube?
NE
Oralna higijena za peticu
Ako su vam desni svijetloružičaste boje i ne primjećujete da krvare dok perete zube, znak je da su zdrave.
DA
Znak za uzbunu
Krvarenje desni može biti uzrok upale (gingivitis), a ako je ono dugotrajno – može biti posljedica ozbiljnih bolesti poput raznih trombocitopenija ili još puno težih bolesti. Odlazak stomatologu je obavezan, a savjet stručnjaka je i da svakodnevno, prije odlaska na spavanje i pranja zuba, koristite zubni konac za čišćenje.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Getty Images