Namjerni nered jedan je od najvećih trendova u svijetu interijera ove godine
Možemo slobodno reći da živimo u vremenu u kojem su minimalizam i savršeni Instagram interijeri zavladali našim ekranima (i domovima). Ipak, ako je...
Je li bijeg u malo, besprijekorno dotjerano mjestašce u kojem treba spasiti knjižaru finim paprenjacima jedina ženska fantazija koju producenti božićnih filmova mogu smisliti?
Rijetko što može zamijeniti osjećaj koji obožavatelje romantičnih božićnih filmova prožima dok gledaju Hallmarkove i Netflixove uratke u kojima je radnja gotovo uvijek ista, a opet tako zadovoljavajuća.
Svi već znamo što će se dogoditi – glavna junakinja doživljava krah u velikom gradu gdje su je izigrali na poslovnom i ljubavnom planu te odlazi u gradić u kojem je odrasla, ili sasvim slučajno završava u mjestašcu sumnjivog “blagdanskog naziva”. Na bajkovitoj lokaciji u kojem svi žive skromno, a opet imaju novca za nevjerojatno luksuzna uređenja i stylish outfite, sve pršti od blagdanske atmosfere, a tu je i natjecanje u pečenju kolača kojim će junakinja spasiti grad, kao i seksi dečko koji je nekoć bio neprimjetni školarac, a danas je ostvarenje svih njezinih snova.
Premda takve predivne priče baš griju srce poput tople čokolade sa sljezovim kolačićima i nema nikakve potrebe za seciranjem TV fantazije (kao što to često nepravedno čine sa serijama kao što je “Emily in Paris”), vjerujemo da se svaka žena kad-tad zapitala: Je li ovo jedina ženska fantazija koju producenti mogu smisliti i zašto u njih uranjamo s toliko strasti?
Što se događa kad prođe Božić i mještani maloga gradića skinu sve ukrase, junakinja shvati da je odbacila karijeru o kojoj je sanjala i zbog koje je godinama studirala da bi čamila u polupraznoj slastičarnici te otkrije da lokalnom drvosječi koji izgleda super bez majice nema baš puno što za reći?
Je li zapravo jedina sreća za ženu – odustati od svega, preseliti se na selo i peći kolače?
Veliki gradovi zloglasno su omraženi u božićnim filmovima pa ne čudi što se gledatelji na forumima često pitaju – zašto Hallmarkovi filmovi mrze velike gradove?
Zašto se za Božić ne bismo mogli zaljubiti u metropoli, dobiti solidnu božićnicu i pohvale u tvrtki u kojoj smo već izgradili karijeru, a zatim lijepo ukrasiti mali stan, bez gromoglasnog pljeska pohvale svih stanara “koji su nam poput obitelji”, kupiti blagdanske kekse u supermarketu te sretni leći na počinak?
Što ako ne znamo i ne želimo raditi trifle, nemamo smisla za najljepše ukrašavanje stepenica i sigurno bismo pobjegli glavom bez obzira da upoznamo djedicu koji tvrdi da je pravi Djed Božićnjak?
Zanimljivo je da se žene godinama sa svih strana uvjerava da mogu ostvariti sve – i karijeru, i ljubavni život, i obitelj, i besprijekoran izgled od jutra do mraka uz obaveznu brigu o svim članovima bliže i daljnje obitelji i bogat društven život, da bi nam zatim svake božićne sezone putem filmova objasnili da bi bilo bolje da se što prije maknemo iz “zločestoga” grada i pobjegnemo od proračunatih muškaraca koji samo čekaju da slome naše srce te potražimo mjestašce u kojem ćemo usporiti i posvetiti se malom obiteljskom poslu i rađanju djece uz iskrenog muškarca koji, kako ističu, postoji samo u gradovima koji imaju manje od 200 stanovnika.
Hallmark objašnjava da mnogi Amerikanci koji žive u velikim gradovima zaista potječu iz malih gradića koji često i pružaju osjećaj zajedništva i sigurnosti za razliku od, primjerice, hladnog New Yorka pa je velika vjerojatnost da potajno sanjaju o povratku kući, kad bi tamo pronašli mir i pravu ljubav. Ipak, ovakvi filmovi obožavani su diljem svijeta, čak i u zemljama u kojima su mala mjestašca daleko od idiličnih…
S obzirom na sve češće burnoutove koje i muškarci i žene doživljavaju na poslu, cijene koje rastu u nezamislive visine i sve manje vremena za usporavanje i uživanje u životu, jasno je zašto nas ideja selidbe u očaravajuć mali gradić koji miriše na cimet i naranče svaki put iznova može prikovati za ekrane.
Mnoga istraživanja pokazala su i da volimo gledati cozy filmove i serije jer su oni poput “dekice za dušu” te da su tome posebno skloni milenijci, koji su odrasli na kulturi tješenja i “sitnog nagrađivanja” samih sebe, no to ni dalje ne objašnjava zašto producenti žensku sreću vide samo u šarenim kuglicama, lijepim frizurama koje odolijevaju snijegu i zgodnim udovcima koji vrebaju sa sela.
Nema sumnje da ćemo iznova pogledati “The Holiday”, kao i brojne Netflixove i Hallmarkove filmove i ponovno se zamisliti u ulozi žene s crvenim šalom koja na besprijekorno uređenom gradskom sajmu pada na čari lokalnog dobročinitelja koji ima šarmantni kafić i izvrstan smisao za humor, no bilo bi uistinu lijepo kad bi producenti odlučili snimiti i pokoji božićni film u kojem žena ostvaruje predivnu božićnu romansu uz uspješnu karijeru i gradski stil života.
Možda je vrijeme da božićni filmovi vrate romansu i u velike gradove te prikažu da u njima ipak nije sve tako strašno, čak i ako svi stalno nemaju savršenu frizuru i tajnu knjigu obiteljskih recepata u dizajnerskoj torbi.
Ili onda jednostavno ne bi bilo tako zabavno?
FOTO: NETFLIX, HALLMARK