Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Plus, savjeti stručnjakinje
Jasno je da ne postoji univerzalan recept kod promjena na koži koje donosi drugo stanje, kao i period dojenja.
Glumica Csilla Barath Bastaić, koja po prvi put čeka prinovu, kao i Josipa Bračanov, poduzetnica koja se nedavno ostvarila u ulozi majke, otkrile su nam kako se nose s tim izazovima, a potom je i dr. Ivana Ljubičić Prkačin, specijalistica dermatologije i venerologije u KBC “Sestre milosrdnice”, sagledala situaciju iz stručnog kuta.
Otkad ste saznali da ste u drugom stanju, koje ste nove navike uveli u svoju rutinu njege, a kojih ste se odrekli?
Budući da i inače za njegu tijela, lica i kose koristim samo proizvode na prirodnoj bazi, nisam morala raditi neke velike promjene i prilagodbe po tom pitanju. Iako danas vjerojatno postoje proizvodi za manikuru, pedikuru i kosu koji ne sadrže toksične komponente i sigurni su za trudnice, svejedno sam se odlučila odreći lakiranja noktiju i bojenja kose. Neizostavan dio dnevne njege je i krema sa zaštitnim faktorom jer trudnice su sklone kloazmi ako se nezaštićene izlažu suncu.
Jeste li napravili reviziju i kad je o proizvodima za čišćenje doma riječ?
Tu sam također i prije trudnoće pazila na to da proizvodi ne sadrže štetne kemikalije. Međutim, kako živimo u vrijeme korone, morala sam nadopuniti asortiman nekim proizvodima koji jamče veći postotak dezinfekcije prostora.
Strahujete li zbog potencijalne opasnosti od nastanka strija i što činite kako biste preduhitrili taj scenarij?
Ne mogu baš reći da strahujem od nastanka strija jer trudnoća je jedno predivno stanje u kojem ženino tijelo svjedoči nastanku novog života i to treba slaviti. Ako se pojave, ja ću ih prihvatiti. Budući da je trudnicama koža često izrazito suha, koristim bademovo ulje s par kapi lavande.
Mnoge trudnice primjećuju da im koža postaje ljepša, a kosa sjajnija i gušća. Je li takav slučaj i kod Vas?
Osobno nisam to primijetila, dapače, primjećujem da mi je koža osjetljivija i kuperozna. Međutim, okolina izgleda da ne primjećuje te promjene jer često čujem komentare o baby glowu. Uz hormone vjerujem da i faktor moje sreće doprinosi tom dojmu.
Imate li neki svoj princip kojeg se generalno pridržavate kad je njega u pitanju?
Ne treba komplicirati. Našla sam neku svoju formulu za idealnu njegu lica i tijela i to je jednostavnost. Koža je zahvalna kad ju se ne preopterećuje pretjeranim tretiranjem i to pridonosi sjaju kože koji niti jedan make-up ne može zamijeniti.
Pročitajte: Kozmetički tretmani na koje se oslanjaju Tatjana Jurić, Tončica Čeljuska, Jelena Perčin i Iva Viljevac
Je li se i u kojoj mjeri Vaša rutina njege kože promijenila nakon porođaja?
Nažalost, trudnički sjaj je nakon poroda nestao i zamijenili su ga podočnjaci od nedostatka sna. Dok je u trudnoći moja večernja rutina bila pravi mali luksuzni wellness, nakon porođaja sam je znatno pojednostavila, naprosto zbog manjka vremena i energije. U trudnoći se gotovo uopće nisam ni šminkala, a sad su dobar korektor (YSL All hours) i kremasto rumenilo moji najdraži saveznici uz naravno, serum za okoloočno područje. Ono što se nije promijenilo je da i dalje koristim što nježnije i prirodnije proizvode za njegu lica. Prije porođaja izbjegavala sam sunčanje kako ne bih dobila hipergimentacijske mrlje, ali ovo ljeto ću si ipak malo dati oduška. 🙂
Kakva je situacija kada je o njezi tijela reč? Je li trudnoća na Vašoj koži ostavila posljedice u obliku strija?
Bila sam uvjerena da ću dobiti strije po trbuhu tijekom trudnoće, ali uz obilno mazanje, puno litara vode i malo sreće, to se nije dogodilo. U trudnoći sam za tijelo koristila isključivo čisto hladnoprešano bademovo ulje, a sad koristim razne mazalice. Celulit je zbog hormona nakon porođaja vidljiviji, ali budući da dojim, nisam još otišla na anticelulitne i slične tretmane jer se ne preporučaju tijekom dojenja. Zato to nadoknađujem redovitom tjelovježbom i uravnoteženom prehranom.
Često, poslije porođaja, žene imaju problem s opadanjem kose. Je li to bio i Vaš slučaj?
Imam gustu i jaku kosu i mislila sam da ću biti jedna od onih sretnica kojoj ne opada kosa, međutim to se ipak dogodilo četiri mjeseca nakon poroda. Bila sam šokirana količinom kose koja je ostajala na četki nakon češljanja, po jastuku i svuda po stanu! Ali nakon mjesec dana opadanje je prestalo i kosa se vrlo brzo oporavila. Tijekom opadanja, koristila sam nježnije šampone i regeneratore, nisam je tretirala peglom i fenom, nisam je vezala u rep nego u laganu pletenicu i koristila sam određene dodatke prehrani. Vjerujem da je to pomoglo njezinom brzom oporavku.
Kakva je sada Vaša koža, u odnosu na period prije trudnoće?
Moja je koža prije trudnoće bila nezahtjevna, a sad je pomalo suha ili bolje rečeno isušena. Stoga koristim nježna sredstva za čišćenje lica i hranjive serume i kreme. Ono što svakako trebam češće raditi su redoviti pilinzi. Također, primjećujem poneke popucane kapilarice i nove madeže.
Jeste li prakticirali neke kozmetičke tretmane poslije porođaja?
Kako još uvijek dojim, izbjegavam većinu kozmetičkih tretmana jer ih se dosta ne preporuča tijekom dojenja, a svakako će prvi na redu biti jedan dobar anticelulitni tretman. Ali sam si zato priuštila trajnu depilaciju i jako sam zadovoljna dosadašnjim rezultatima. Ako znate neki neinvazivni tretman za podizanje grudi u prvobitno stanje, samo javite, haha! 🙂
Trudnoća donosi brojne endokrinološke, imunološke, metaboličke i vaskularne promjene koje mogu imati različite učinke na kožu i druge organe. Trudnoća uzrokuje velike i složene kožne promjene u više od 90 % žena, što može značajno utjecati na život žene. Dermatoze u trudnoći su raznolik skup kožnih bolesti koje su povezane s trudnoćom i/ili postporođajnim razdobljem. Tijekom trudnoće se mogu vidjeti promjene kao što su iznenadni sjaj lica ili ružičaste, crvenkaste pruge na trbuhu. Bitno je za napomenuti da neće svaka trudnica doživjeti iste promjene na koži. Većina kožnih promjena su bezopasne i nestaju nakon porođaja. Promjene na koži tijekom trudnoće su vezane za hormonalne fluktuacije, prije svega estrogena i progesterona koji izravno utječu na kožu trudnica. Najčešće kožne promjene tijekom trudnoće su:
Strije – Tijekom devet mjeseci trudnoće, žene u prosjeku dobivaju od 10 do 13 kilograma. Kao rezultat toga, koža trbuha rasteže se kako bi se prilagodila obliku bebe koja raste, što ponekad rezultira strijama. Strije, koje se pojavljuju kao ružičaste ili crvenkaste linije na trbuhu i/ili grudima, tijekom trudnoće se pojavljuju kod više od 90 % trudnica i smatraju se najčešćom kožnom promjenom u trudnoći. Smatra se da se strije mogu spriječiti vježbanjem, hidriranjem kože i korištenjem losiona koji sadrže vitamin E i alfa-hidroksi kiseline. No ipak do danas nije dokazano da ovi tretmani imaju ikakav izravan učinak na strije.
Melazma – to je kožni poremećaj, poznat i pod nazivom “kloasma” ili “trudnička maska”. Kod melazme se pojavljuju tamne mrlje na koži. Tamniji dijelovi kože se postupno razvijanju na obrazima, čelu, nosu i gornjoj usni. Glavni uzrok su hormonske promjene povezane s trudnoćom, koje dovode do povećane pigmentacije kože i osjetljivosti na sunce. Melazma koja se pojavi u trudnoći nestaje u postporođajnom razdoblju, kad se hormonalne fluktuacije smiruju.
Linea nigra – Oko ili neposredno prije petog mjeseca trudnoće, kod nekih trudnica se može primijetiti početak razvoja i/ili tamnjenje linije koja vodi od pupka do stidne kosti. “Trudnička linija” se razvija do veličine otprilike 0,5 – 1 cm na vašem trbuhu te se mijenja iz svjetlijeg, praktički nevidljivog tona u tamniju nijansu. Smatra se da su za pojavu ove kožne promjene zaslužni hormoni, estrogen i progesteron. Isti hormoni uzrokuju i tamnjenje bradavica i ožiljaka na bilo kojem dijelu tijela, što je sasvim normalna pojava tijekom trudnoće. To nije nešto što treba zabrinjavati i linea nigra obično izblijedi nakon poroda.
Suha i nadražena koža – Kako trbuh u trudnoći raste, tako se koža rasteže i zateže. To uzrokuje vrlo neugodnu suhoću i svrbež. Ako se kasno u trudnoći počne osjećati jak svrbež, ponekad i popraćen mučninom, povraćanjem, gubitkom apetita, umorom i/ili žuticom, to je znak da se trebate obratiti svom liječniku. Ovi simptomi mogu biti znak kolestaze, koja je povezana s funkcijom jetre. Kolestaza se dokazuje krvnim pretragama i lako se liječi. Javlja se u otprilike jednoj od svakih 50 trudnoća i ne predstavlja problem nakon poroda. Ako je svrbež intenzivan i širi se vaše ruke i noge, to može biti simptom tzv. PUPPP – pruritični urtikarijalni papule i plakovi trudnoće (PUPPP). Iako nije poznat točan uzrok PUPPP osipa, čini se da istezanje kože uzrokuje pojavu osipa. PUPPP se javlja na otprilike jednoj u svakih 150 trudnoća. Kako bi ublažio PUPPP, liječnik može propisati lijekove i kreme protiv svrbeža.
Jedno od najčešćih razdoblja kada se kod žena pojavljuju strije je tijekom trudnoće. Zapravo, procjenjuje se da će 50 do 90 % trudnica razviti strije prije poroda. Neki stručnjaci vjeruju da su hormoni glavni uzročnici pojave strija tijekom trudnoće, tj. da oni trudnice čine podložnije pojavi ove kožne promjene. Hormoni mogu unositi veću količinu vode u kožu, opuštajući je i olakšavajući sitna napuknuća kada je ona rastegnuta. No ipak, ova teorija je i dalje predmet rasprave. Bez obzira na to, velik broj trudnica će primijetiti strije već u šestom ili sedmom mjesecu trudnoće.
Što se tretmana područja podložnih strijama tiče, dvojbena su znanstvena otkrića. Proizvođači određenih krema tvrde da imaju mogućnost uklanjanja strija nakon što se pojave, ali i dalje nema pouzdanih dokaza o djelotvornosti. Također postoje ograničeni dokazi o tome pomažu li ulja ili kreme uopće u sprječavanju pojave strija. U studiji objavljenoj 2016. godine, 78 % ispitanih trudnica izjavilo je da koriste proizvode za sprječavanje nastanka strija prije njihove pojave. Trećina ispitanica je koristila dva ili tri proizvoda. Ipak, kod 58,5 % njih je došlo do pojave strija, unatoč tretmanima. Najbolji način za izbjegavanje strija tijekom trudnoće je pažljivo i postojano dobivanje na težini. Možete se savjetovati s vašim liječnikom ili nutricionistom kako biste razvili plan prehrane i aktivnosti koji će vam pomoći da izbjegnete prekomjerno dobivanje na težini, a pritom ćete osigurati hranu koju trebate vi i vaša beba. Ako pak tijekom trudnoće dođe do pojave strija, imajte na umu da će one s vremenom nestati. Crvena ili ružičasta boja će s vremenom izblijedjeti u blijedu srebrnu ili bijelu boju. Sprječavanje strija može biti teško, ali postoje mnogi tretmani koji mogu umanjiti njihov izgled. U tu svrhu se mogu koristiti retinoidne kreme, glikolna kiselina ili laserska terapija. No ipak, prije početka korištenja bilo kojeg od navedenih tretmana se preporuča savjetovanje s liječnikom.
Pročitajte: Plan za zdravu trudnoću u 6 koraka donosi nam instruktorica joge Tena Rebernjak
Uglavnom se radi o banalnim stvarima koje se mogu brzo i učinjovito promijeniti. Prva i najčešća stvar je dopuštanje da lice postane masno: većini žena problem masnog lica i tena nastaje nakon trudnoće. Obično se to događa kao rezultat promjene u prehrani koja se događa kad žena zatrudni, posebice ako se obroci često sastoje od nezdrave hrane. Ova nagla promjena u prehrani obično mijenja ton kože i čini je napuhanijom. Zdrava i uravnotežena prehrana rješenje je za većinu problema pa tako i ovoga. S druge strane, treba izbjegavati pretjerano čišćenje lica i pretjerani piling. Čišćenje lica je poželjno kako bi se uklonile nečistoće s lica i višak masnoće, a piling je poželjan za uklanjanje odumrlih stanica kože. Ipak, ako radite i jedno i drugo prečesto, može doći do neželjenih posljedica, crvenila, iritacije i alergijskih reakcija. Nadalje, vrlo je važno i korištenje ispravne zaštite od sunca. U trudnoći se ton kože mijenja, čineći je nježnijom i osjetljivijom. Kada koža postane osjetljiva, savjetuje se da konzultiranje sa dermatologom o optimalnoj zaštiti od sunca. To je iznimno bitno budući da klasične kreme za sunčanje sadrže određene kemijske spojeve koje bi trudnice trebale izbjegavati. Nadalje, na greške pri odabiru proizvoda za njegu kože mora se dati posebna pažnja. Odabir krivih proizvoda za njegu kože tijekom trudnoće može dovesti do pojave kožnih iritacija. Također, treba izbjegavati određene sastojke u klasičnim proizvodima za njegu kože koji potencijalno mogu naštetiti djetetu. Izbjegavajte korištenje vruće vode prilikom čišćenja lica. Pri korištenju vuće vode, s lica se uklanjaju i zaštitna ulja koja dobrotvorno djeluju na lice, štiteći ga od štetnih učinaka. Vruća voda može imati isušujući učinak na kožu te se stoga preporuča korištenje mlake vode.
Hormon progesteron preuzima prednost nad estrogenom tijekom postporođajnog razdoblja, što često rezultira suhoćom kože. Važno je piti dovoljno vode, posebno ako dojite, te je vrlo bitno čuvati svoju kožnu barijeru korištenjem hidratantnih krema, osobito tijekom zimskih mjeseci. Prije nego što se osušite nakon tuširanja, nanesite hidratantnu kremu na kožu koja je što prirodnija – bez umjetnih dodataka i kemikalija. Suha koža može se pojaviti gotovo svugdje po tijelu. Možete uključiti proizvode s vitaminom B u vašu rutinu njege kože. Vitamin B dobar je za rehidriranje kože, smanjenje crvenila i sprječavanje brojnih problema na koži. Pogodan je i za trudnice i dojilje. Pospješuje dotok krvi u stanice vaše kože, omogućujući im da ostanu zdrave. Vitamin C također bi trebao dio rutine njege kože. Vitamin C je antioksidans koji pomaže u smanjenju suhoće, sprječavanju oštećenja kolagena te nastanka bora stabilizirajući slobodne radikale. I ne samo to – štiti vašu kožu od sunca, a također pomaže i u liječenju prethodnih oštećenja.
Dok individualne karakteristike poput tipa kože i osjetljivosti utječu na to kako žene reagiraju na komponente njege kože, postoje neki čvrsti i brzi zakoni o tome što treba izbjegavati tijekom trudnoće. Koristite sigurne proizvode za njegu tijela, šamponi, paste za zube, losioni i kreme za tijelo koji će koristiti i vama, ali pri tome neće naštetiti djetetu. Preporučuje se izbjegavanje pojedinih sastojaka za koje postoje dokazi da su štetni i da se apsorbiraju preko kože, ali i za one za koje još ne postoji znanstveni konsenzus, a potencijalno mogu biti štetni. To su:
retinol (retin-A ili retinil palmitat) – derivat vitamina A, čije prekomjerno korištenje se povezuje s malformacijama u razvoju djeteta
kreme za sunčanje s oksibenzonim ili avobenzonom – radi se o spojevima koji su potencijalni hormonalni disruptori.
benzoil peroksid i salicilna kiselina – spojevi koji se često koriste u proizvodima za tretman akni, ali potencijalno mogu imati neželjene posljedice.
hidrokinon – koristi se u topikalnim preparatima za tretman primjerice melazme. Iako pojedine studije nisu dokazale neželjene posljedice, ipak se preporučuje izbjegavanje tijekom trudnoće. Može se lako zamijeniti glikolnom ili linolnom kiselinom.
parabeni – poznati hormonalni disruptori koji se lako apsorbiraju kroz kožu. Studije su pokazale da prenatalna izloženost BPA (vrsti parabena) povezana je s nizom problema u trudnoći i djetinjstvu, što uključujuje pobačaje, nisku porođajnu težinu, pretilost, poremećen rast fetusa i probleme u ponašanju.
esencijalna ulja – izbjegavati jasminovo ulje i ulje muškatne kadulje koji mogu uzrokovati grčeve, ulja kadulje i ruže koja mogu uzrokovati krvarenja te ružmarinovo ulje koje povisuje krvni tlak.
I u konačnici ono možda i najbitnije, održavajte zdravu prehranu što je više moguće. Neka obroci obiluju zelenilom, voćem i povrćem, te hranom bogatom proteinima. Razmislite o superhrani koja vašem tijelu može pružiti prirodni poticaj ako imate problema s probavom ili ako se suočavate s čestim prehladama ili drugim bolestima.
Pročitajte: Stručnjakinja donosi popis svih najvažnijih pregleda u trudnoći
Foto: YakobchukOlena, PeopleImages/iStock/Getty Images Plus, privatne fotografije, Mare Milin za Ljepota&zdravlje Hrvatska