Što sve trebate znati o seksu u trudnoći

by | 17 siječnja, 2012

Da li je seks siguran tokom trudnoće? Da li su ograničene određene poze? Što ako jednostavno nisam raspoložena za seks? Nađite odgovore na sva pitanja koja vas muče. 

Budući očevi određene poze tokom seksa izbjegavaju jer smatraju da štete bebi. Buduće mame se mogu osjećati krivom je nemaju želju za seksom tokom trudnoće, a sram ih je o tome porazgovarati sa svojim ginekologom.

Istina je da su većina strahova i strepnji u vezi sa seksom tokom trudnoće nepotrebni. Mnogi parovi nastavljaju nesmetano upražnjavati seksualne odnose, a mnogi osvježavaju svoju seksualnu vezu tokom trudnoće. Ključna stvar je dobra komunikacija između vas i vašeg partnera i naravno između vas i vašeg ginekologa.

Činjenice u vezi seksa tokom trudnoće

Dvije najveće zablude o seksu tokom trudnoće su da seks nije siguran i da žene gube želju za seksom tokom trudnoće. 

Evo što trebate znati:

– Seks je posebno siguran tokom svih faza trudnoće. Ako ste imali pobačaj, međutim, vaš liječnik će vas savjetovati da izbjegavate seksualne odnose tokom prva tri mjeseca.

– Vaša beba je dobro zaštićena u maternici i neće joj nauditi seksualna penetracija.

– Iako mnoge žene imaju manju želju za seksom, ona se može značajno povećati tokom drugog tromjesečja.

– Seks se može nastaviti u kasnijoj fazi trudnoće uz određena prilagođavanja i predostrožnost.

Ako ste u ranijim mjesecima trudnoće osjećali umor, možda ste izgubili skoro svu želju za seksom, ali ovo stanje je često samo privremeno. Kasnije u trudnoći, pojačan protok krvi u zdjeličnom dijelu tijela, povećane grudi i prestanak brige od neželjene trudnoće može u stvari povećati vašu želju za seksom.
U kasnijoj fazi trudnoće, grudi mogu biti osjetljivije, orgazmi mogu biti duži i jači, a veličina trbuha će utjecati na prilagođavanje s pozama u seksu.

Pred kraj trudnoće neki parovi su prezauzeti predstojećim porođajom i pripremama za njega da  rijetko imaju vremena za seks. U ovom periodu i češće zamaranje trudnica utječe na umor i nedostatak želje.

Naravno, uvijek treba pratiti instrukcije vašeg ginekologa o seksu tokom trudnoće, posebno ako imate rizičnu trudnoću, kada vam ginekolog preporučuje da ograničite seksualne aktivnosti.

Uživajte u seksu tokom trudnoće

Otvoreno razgovarajte s partnerom o međusobnim potrebama. Koristite naš vodič kao početnu točku, i za konverzaciju s partnerom i s liječnikom da biste riješili svoju zabrinutost:

Prakticirajte siguran seks

Spolno prenosive bolesti mogu se prenijeti na vašu bebu, pa koristite prikladne mjere zaštite.

Očekujte uspone i padove u seksualnoj želji

Bit će vremena kada ćete se osjećati preumorno ili preosjetljivo. Promjene u nivou hormona utjecat će na seksualnu želju na razne načine. Ovo je normalno i nema potrebe da se osjećate krivim zbog toga.

Uzmite u obzir udobnost
Vaše grudi, a posebno bradavice, kao i sluznica vagine mogu biti preosjetljive na dodir u kasnijim mjesecima trudnoće. Korištenje lubrikanata može utjecati na bolju penetraciju i smanjivanje nelagodnosti.

Promjenite poze tokom seksa

Promjene u vašoj anatomiji mogu utjecati na to da se morate prilagođavati tokom seksualnih odnosa, da bi vam bilo udobno. Probajte s položajem kada vi ležite na leđima, ili na strani, kada ste vi gore ili kada je vaš partner straga.

Morate znati kada reći ne seksu

Ako imate krvarenje iz vagine, pojačan iscjedak ili bol prilikom odnosa, odmah posjetite ginekologa. Nemojte imati odnose ako imate kontrakcije ili ako vam je vodenjak puknuo.

Uvijek se posavjetujte s liječnikom ako imate pitanja vezana za seks i sigurnost, i uvijek obavijestite svog partnera što vam godi a što ne. Bit će vremena kada nećete imati energije ili želje za seksom dok ste trudni i to je normalno. Ne zaboravite da je ljubljenje, maženje, slanje izazovnih poruka, emailova, grljenje još jedan oblik zbližavanja s partnerom i može zamijeniti seksualne odnose kada niste u mogućnosti da vodite ljubav.

Tagovi: