Je li biohacking fitness health trend koji trebate prigrliti?
Ako ste na prvu zastali i zapitali se što uopće pojam biohacking znači, tu smo da odgovorimo. Iako smo o njemu već pisali u našem tiskanom izdanju,...
Vjerojatno ne postoji plodnije područje za kritike od trudnoće, poroda i dojenja.
“Žena je ženi najgori neprijatelj”, izreka je koja se svakako najbolje može primijeniti kad je u pitanju dojenje. Žene se međusobno osuđuju ako iz nekog razloga ne žele ili ne mogu dojiti jer “sabotiraju” svoje dijete, “neće se dovoljno zbližiti s njim” ili nešto deseto što može poslužiti kao izgovor za lavinu kritika. Nakon što se prije 40-ak godina na tržištu pojavila prilagođena hrana za djecu, žene su je s oduševljenjem prihvatile i stigma oko obaveznog dojenja zbog bondinga mame i djeteta se počela smanjivati, no danas, situacija se, čini se, opet mijenja. Umjesto da su si u bitnim i stresnim razdobljima žene podrška, neke ipak smatraju da bolje od dugih znaju što je prikladnije za tuđe dijete.
Na društvenim mrežama postoji nebrojeno puno grupa u kojima majke razmjenjuju iskustva oko trudnoće, poroda, dojenja i svega vezanog uz majčinstvo, ali situacija zna i eskalirati do te mjere da se zbog pritiska društva, majke nerijetko znaju osjećati kao loše majke ako nisu u mogućnosti dojiti. O svemu tome potpuno otvoreno i bez tabua je progovorila Margarita Tomić Seiter, poznatija pod nadimkom Internet mater, koja je s dojenjem prvog djeteta prošla izrazito teške trenutke.
Fotografija: Unsplash