Otkrili smo tajnu buđenja s prekrasnom kosom: noćni serumi za obnovu vlasi
Zamislite da se probudite s kosom koja izgleda sjajnije, mekše i zdravije, a sve što ste morali učiniti jest – spavati. Da, moguće je! Upoznajte no...
Prhutanje vlasišta, odnos pojačano ljuštenje kože glave, jedan je od najčešćih simptoma seboroičnog dermatitisa.
To je česta upala kože koja se pojavljuje na područjima s puno lojnih žlijezda – najčešće vlasište i lice, rjeđe na drugim mjestima – i najčešće se pojavljuje u pubertetu i starijoj životnoj dobi.
Nije poznato zašto nastaje seboroični dermatitis, ali mogući uzroci su prejaka imunološka reakcija na gljivice koje žive na koži, stres, promjena vanjskih uvjeta (temperature ili vlažnosti) ili iritacija vlasišta različitim preparatima za kosu.
“Češće se javlja u muškoj populaciji, a poznato je i da neki lijekovi i neke bolesti mogu pogoršati simptome seboroičnog dermatitisa”, kaže dr. Teo Manestar Blažić, specijalist dermatologije i venerologije s privatnom specijalističkom ordinacijom u Rijeci.
Dodaje kako je u mnogim situacijama teško reći što je pravi uzrok prhutanja vlasišta, jer to, na primjer, mogu biti hormoni, ali se problem javlja i kod starijih osoba, koje obično rjeđe imaju problema s hormonalnim disbalansom. Također, problem može biti povezan s učestalim pranjem kose agresivnim šamponima, no reakcija vlasišta je individualna, odnosno ono što kod nekoga može izazvati prhut, kod drugog neće izazvati probleme.
“Zbog toga ni ne postoji definicija što znači često pranje i feniranje kose, jer to “često” pranje i feniranje nekome smeta, a nekome ne”,pojašnjava naš sugovornik.
Ukratko, netko tko je možda navikao oprati kosu svaki dan blagim šamponom i osušiti je prirodno ne mora imati probleme, a osoba koja kosu pere dva puta tjedno može imati problema s prhutanjem. No vrijedi i obrnuto. Ako uočite sitne bijele mrvice po kosi i ramenima, prije nego što potražite pomoć liječnika, možete si pokušati pomoći šamponom protiv peruti ili šamponom za njegu osjetljivog vlasišta.
“Važno je odabrati šampon koji nakon pranja kose ne izaziva osjećaj svrbeža, odnosno ne iritira vlasište. Danas šamponi protiv peruti najčešće sadrže tvari koje djeluju blago protuupalno, te tvari koje uklanjaju perut. Ponekad mogu biti od pomoći i dodaci prehrani koji sadrže vitamine B-kompleksa ili prehrana bogata vitaminima B-kompleksa”, kaže naš sugovornik.
“Ako sve to ne pomaže, vrijeme je za odlazak specijalistu dermatologu, koji vam nakon pregleda može prepisati odgovarajuću terapiju. To su najčešće određeni šamponi, a po potrebi i neki lijekovi – najčešće protugljivični lijekovi u obliku šampona, imunomodulatori, kortikosteoroidi i blagi keratolitici”, kaže dr. Teo Manestar Blažić.
Dodaje kako je važno imati na umu da ne postoji “najbolja” terapija, nego se ona prilagođava pacijentu, ovisno o stanju vlasišta i težini problema. Liječenje može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, s tim da valja biti uporan, odnosno terapiju ponekad treba nastaviti i neko vrijeme nakon što se perut povuče kako bi se vlasište oporavilo i stabiliziralo do kraja. Problemi s peruti i seboroični dermatitis mogu se pojačati kod ljudi s kroničnim bolestima.
Da biste se riješili peruti iz kose, u šampon kojim inače perete kosu možete dodati žličicu sode bikarbone. Već i jedno pranje može biti dovoljno da se riješite dosadnih bijelih ljuskica, no budite oprezni – soda bikarbona djeluje pročišćujuće, upija i uklanja masnoće i ulja, pa može djelovati isušujuće na kožu vlasišta.
Preparati za tretiranje peruti sadrže tvari s antibakterijskim i antigljivičnim svojstima, poput ulja čajevca i salicilne kiseline. Ako sami koristite prirodne pripravke, jako pazite da ne pretjerate s količinom (kod ulja čajevca ne više od pet kapi na bocu šampona) kako ne biste oštetili kožu ili izazvali jače perutanje.
Jedan od uzroka za nastanak peruti može biti i manjak vitamina B. Da biste ga nadomjestili, uvrstite u prehranu plodove mora (ribe i kamenice, na primjer), svježe povrće i orašaste plodove.
IZVOR: 24sata.hr