Dokazano je da ovaj način prehrane povećava šanse za dulji život
Neosporno je da se sve više govori o zdravoj prehrani, načinu života i mentalnom zdravlju - a sve u cilju da se poboljša opće stanje. Ali, ima li č...
Jeste li ikada pomislili da možete “pasti u komu” od hrane? Upravo je to laički naziv za postprandijalnu somnolenciju, a ako niste razmišljali o tome, vrijeme je da to učinite iz sljedećih razloga:
Ako konzumirate velike količine hrane bogate masnoćama ili ugljikohidratima, vaše tijelo dolazi u fazu mirovanja i oporavka ili takozvano eat and chill stanje.
Dok jedete, aktiviraju se probavni hormoni koji utječu na krvotok, razinu inzulina, čak i na kemikalije koje se nalaze u mozgu.
Kako spriječiti postprandijalnu somnolenciju?
Savjet broj 1
Izbjegavajte ići spavati neposredno nakon jela. Onda se hrana koju ste konzumirali ne metabolira dovoljno, što može dovesti do povećanja težine ili stanja kada se želučana kiselina ”vraća u jednjak” i izaziva bolove u prsima.
Savjet broj 2
Uključite Snapchat! Da, dobro ste pročitali, svjetlost na mobitelu može poboljšati budnost i tako smiriti posljedice postprandijalne somnolencije.
Emma Matković