SEDAM ČINJENICA O svima poznatoj elektroničkoj pošti

by | 3 ožujka, 2017
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Svi danas koriste e-mail i život kakav danas poznajemo jednostavno je nezamisliv bez njega. To možemo zahvaliti pokojnom Rayu Tomlinsonu, koji je začetnik ove svakodnevne tehnološke inovacije. Odlučili smo vam nabrojati neke činjenice koje vjerojatno niste znali o e-mailu.

  1. Znak @ je slučajno bio na tipkovnici

E-mail je došao prije interneta. Prvi sustav za slanje poruka pojavio se još na MIT-u 1965. godine, poznat kao “Mailbox”. Doduše, e-mail kakav mi znamo pripisuje se Tomlinsonu i 1971. godini. On je tada radio kao vanjski suradnik za ARPANET. Tomlinson je s ARPANET-ove tipkovnice pokupio znak @ kao najbolji način da se korisnici sustava raspoznaju jer ga nitko drugi izvan njihovog kruga nije koristio. Prva inačica e-maila zato je “imekorisnika@imeračunala”.

  1. Prvi masovni korisnici bili su liječnici

Kad je e-mail sustav ušao u širu primjenu oko 1980. godine, najviše su ga koristili liječnici i njihove tajnice kao sredstvo dogovaranja sastanaka i termina za pacijente. Nedugo nakon toga, gotovo sve bolnice u SAD-u imale su svoju varijantu električne pošte. To je bio najbolji način da se riješi problem preopterećenih liječnika koji su gubili glavu u kartonima svojih pacijenata. E-mail je promijenio moderno zdravstvo tako da su liječnici napokon u svakom trenutku znali tko je pacijent koji dolazi na pregled te gdje da se potraži čiji karton.

  1. E–mail sustav dobio je nagradu “Baby Nobel’s”

Još 1981. godine e-mail sustav dobio je prestižni Westinghouse Award, u akademskoj zajednici još poznat kao “Nobelova beba”, odnosno malo manje prestižna nagrada od same Nobelove. Dodjeljuje se za visoka dostignuća u znanstvenim krugovima inženjerskog usmjerenja. Kako je e-mail bio zajednički projekt više sveučilišta, nagradu je u ime akademske zajednice preuzeo Leroy “Skip” Fletcher, sveučilišni profesor koji je predavao na vodećim tehničkim fakultetima u SAD-u, MIT,  University of Virginia, Texas A&M University, Rudgers University i drugima. Međutim, najveće postignuće svakako je da je 1999. postao direktorom sektora aeronautike u NASA-i.

  1. Vlasnik e-maila je Indijac

Iako svi priznaju Tomlinsonu samu ideju, tehnički vlasnik e-maila i patenta za isti je Shiva Ayyadurai. Još dok je bio srednjoškolac 1979. godine, ovaj indijski znanstvenik tvrdio je da je on razvio elektroničku verziju zatvorenog uredskog komunikacijskog sustava te da od tu dolazi i kratica E-MAIL. Službeno mu je odobren patent još 1982. godine i time  je postao najveća kontroverzija u povijesti svima nam dragog e-maila.

  1. Spam od samog početka

Nevjerojatno, ali nije dugo trebalo da ljudi počnu slati i primati neželjenu poštu. Prvi spam poslao je zaposlenik ARPANET-a Gary Thuerk. Još 1978. dobilo ga je 600 Thuerkovih kolega, zbog čega je na kraju ukoren jer je politika tvrtke bila da su takve stvari strogo zabranjene. Međutim, čini se da sve zabrane svijeta nisu mogle zaustaviti spam da dođe na vaše e-mail račune. Pred kraj prošlog tisućljeća i početkom ovoga, broj neželjenih poruka samo je rastao. Većinom ih generiraju automatski programi (botnets), nezaštićene mreže i računalni virusi. Tek svaka peta spam elektronička pošta je ručno tipkana.

  1. Monty Python posvetio je spamu cijeli skeč

Kako je spam posao jednostavno sastavni dio života, poznati britanski komičari odlučili su se malo našaliti s gledateljima i pokazati da je spam jednostavno neizbježan dio svakidašnjice. Da bi bolje uživali u skeču, podsjećamo vas da je međunarodni izraz za željenu elektroničku poštu “ham”, što na engleskome znači šunka.

  1. Do kraja desetljeća, e-mail će koristiti tri milijarde ljudi

Znak @ je slučajno bio na tipkovnici, prvi masovni korisnici bili su liječnici, e-mail sustav dobio nagradu “Baby Nobel’s”, vlasnik e-maila je Indijac, spam od samog početka, Monty Python posvetio je spamu cijeli skeč, a do kraja desetljeća e-mail će koristiti tri milijarde ljudi.