Takozvane “preventivne” metode liječenja mogu izazvati više štete nego koristi.
Čak i da nikada niste imali gljivične infekcije, velika je vjerojatnost da ćete ih dobiti. Tri od četiri žene ih prožive bar jednom u životu, a svaka druga češće ima slične muke. To nije ništa čudno, jer je koža prirodno stanište gljivica, pogotovo oko vagine. Kada nešto poremeti prirodnu ravnotežu zdravih bakterija oko vagine, gljivice se razmnožavaju gotovo nekontrolirano. Simptomi koji se potom javljaju su svrbež i peckanje. Neke činjenice osnovne o ovim infekcijama nisu poznate svim ženama, čak i onima koje su takvu muku već osjetile.
Simptomi drugih bolesti mogu biti isti kao i kod gljivičnih infekcija
Ako osjetite peckanje, svrbež, bol tijekom odnosa, ali i gusti bijeli iscjedak bez mirisa u vagini, moguće je da niste zadobili gljivičnu infekciju. Mnoge žene koje misle da pate od toga zapravo imaju bakterijsku vaginozu, ili, ako osjećaju bol i peckanje tijekom mokrenja, infekciju urinarnog trakta. Zbog toga što je teško razlikovati simptome, jako je važno potražiti mišljenje stručnjaka.
Obavezno posjećujte liječnika – pogotovo ako vam je prvi put
To što znate koji su simptomi gljivičnih infekcija ne mora značiti da ste profesionalac. Važno je to znati jer je lako kupiti preparate za njihovo tretiranje, ali to nije uvijek pametno rješenje. Loš tretman može izazvati još intenzivnije upale urinarnog trakta. Liječnik je taj koji će odrediti koji su vam lijekovi potrebni – oni koji se upotrebljavaju oralno, ili su dovoljne kreme koje smanjuju upale.
Proizvodi za prevenciju vam nisu potrebni
Ginekolozi govore kako vaša vagina sama radi proces čišćenja. Zato gelovi, parfemi i slični proizvodi nisu potrebni. I ne samo da vam nisu potrebni, nego su loši. Oni kvare ravnotežu zdravih bakterija i vagina je tako podložnija utjecaju gljivica, piše britanski “Time”.
Što napraviti ako se to dogodi nakon seksa
Gljivične infekcije, tehnički gledano, ne prenose se seksualnim putem. Međutim, seks može narušiti balans zdravih bakterija. U svakom slučaju, dobro je posjetiti ginekologa ako nakon seksa s nekim primijetite gljivice – da biste tako isključili partnera koji je potencijalni prijenosnik.
Istina o mokrim kupaćim kostimima
Vjerojatno ste čuli priču da mokri kupaći kostimi izazivaju pravu katastrofu. Liječnici često savjetuju da je dobro promijeniti mokre kupaće ili znojnu odjeću nakon vježbanja jer se gljivice razmnožavaju u toplim uvjetima. I to je istina. Međutim, to prije svega vrijedi za žene koje su već bolovale od sličnih infekcija, a ne za cijelu populaciju. Dakle, ako često imate problema s gljivicama – klonite se mokrih kupaćih. U suprotnom, vjerojatno je sve u redu.
Pilule za kontracepciju mogu vas učiniti osjetljivijima
Faktore rizika nosi sve što mijenja razinu hormona, poput pilula za kontracepciju, ali i previše stresa, uzimanje antibiotika, povišena razina šećera u krvi… Ako spadate u neku od ovih kategorija, posavjetujte se s liječnikom kako biste napravili strategiju za ubijanje gljivica.