“No buy 2025.” je daleko najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput ogromnih haulova s desetcima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim ...
Da je priroda lijek, kao i svježi zrak, ne moramo ponavljati. Kamo god otišli i koje god mjesto odabrali za boravak vani, teško da ćete pogriješiti. Zagreb kao grad poseban je po mnogočemu, a činjenica je da nudi itekako puno svojim stanovnicima, posjetiteljima i turistima koji se uvijek rado vraćaju. Šetnje prirodom najbolji su lijek kako napuniti baterije i maknuti nakupljeni stres, ali i pobjeći od onog stalno užurbanog ritma grada.
Za to uvijek birajte šume, mjesta poput planina, rijeka, jezera, zelenilo…. Istražili smo gdje upravo to možete pronaći u Zagrebu i u okolici Zagrebačke županije kako bi već ovaj vikend mogli jednostavno – krenuti i uživati!
Oštrc (752 metra nadmorske visine) je najviši vrh srednjeg grebena Samoborskoga gorja, zapravo stožasti kameni greben s pogledom na okolicu, a karakterističan je po piramidalnom obliku sa strmnim padinama, čime dobiva planinske karakteristike te alpski izgled. Vrh nije prekriven šumom, već livadom i to omogućuje divan pogled na ostatak Samoborskog gorja. Na južnoj strani, podno vrha, nalazi se stijena Flinka visine 15 m koja služi kao alpinističko vježbalište, a opuštanje nakon šetnje možete potražiti u Planinarskom domu Željezničar.
View this post on Instagram
Pročitajte: Najbolji izleti u prirodi za nadolazeći produženi vikend
Dolina Slapnica je duboka potočna dolina strmih strana kroz koju protječe istoimeni potok, a nalazi se u središnjem dijelu Žumberačke gore i jedna od najljepših dolina. Od 1999. godine postaje dio Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje, a upravo ovdje možete pronaći i jedinu stalno naseljenu kuću u dolini – Draganov mlin.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Pročitajte: Izletišta na kojima možete provesti vikend pred nama
Plešivica je naziv za jugoistočni greben Samoborskog gorja, gorski masiv prekriven šumom koji je jedan od poznatijih vinorodnih područja u Hrvatskoj. Najviši vrh Plešivice zove se Čerga i nalazi se na 780 metara nadmorske visine, a na vrhu Plešivice postavljen je razgledni toranj iz kojeg se pruža prekrasan pogled na sela i vinograde. Ovo mjesto i izletište poznato je po svojim vinskim svečanostima i bogatoj ponudi Plešivičke vinske ceste, a prijevoj Poljanice popularna su biciklistička destinacija.
View this post on Instagram
Varoški lug nalazi se jugoistočno od Vrbovca, uz vodotok rijeke Glogovnice, to je šuma hrasta lužnjaka i običnog graba, šuma hrasta lužnjaka s velikom žutilovkom i rastavljenim šašem, šuma poljskog jasena s kasnim drijemovcem te šuma crne johe s trušljikom. Organizirane grupe posjetitelja mogu maksimalno ovdje uživati u prirodi, ali i osmatračnice s kojih možete promatrati životinje i bogat krajolik.
View this post on Instagram
Odlučite li se odvojiti samo dva sata vremena za laganu šetnju, “zelenim vremeplovom” možete se vratiti tisućama godina u prošlost i upoznati jedinstvene prirodne zanimljivosti koje krije Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje. S početkom u Eko centru Budinjak, Staza kneževa vodi kroz nešto više od četiri kilometra prirode i nudi uvid u bogatu budinjačku prošlost te krojobraz koji je stvaran tisućljećima, ali i održavan u skladu s prirodom.
View this post on Instagram
Za obići poučnu pješačku stazu Šumarica potrebno vam je svega oko dva sata, a ona je dužine oko devet kilometara, povezuje naselja Krušak i Kozjaču. Put vodi kroz šumu, šumske obronke, potok Curek i potok Kozar, pokraj livada, vinograda, seoskih dvorišta… Jedna prava čarolija prirode i mira, a na stazi možete pročitati informacije o povijesti Vukomeričkih gorica, stanovništvu, drvenom graditeljstvu, biljnom i životinjskom svijetu.
View this post on Instagram
Pročitajte: Kamo za vikend na izlet? Znamo bajkovitu lokaciju u blizini Zagreba
Šetalište Dubravkin put dugačko je nešto manje od dva kilometra i u cijelosti se nalazi unutar šumovitog prostora. Ova pješačka staza prvi je odvojak ulice Tuškanac i uređena je u drugoj polovici 19. stoljeća unutar park-šume te je duga oko dva kilometra. Uz stazu je postavljeno 12 interpretacijskih panoa koja posjetitelje prilikom šetnje upoznaje sa bogatstvom raznolikosti i bitnim činjenicama flore i faune, dajući zanimljive podatke, fotografije i opise vrsta.
View this post on Instagram
Uz mnoštvo drveća i predivnih starinskih uličnih svjetiljki, ovo je mjesto koje je posebno i drago većini ljudi, posebice ako ne želite daleko od grada. Park-šuma Maksimir, prva u jugoistočnoj Europi, otvorena je 1794. godine na inicijativu biskupa Maksimilijana Vrhovca, a u parku od 316 hektara je očuvana flora i fauna nizinskih šuma te se u njemu nalazi i pet jezera (što prirodnih, što umjetnih).
View this post on Instagram
Foto: Instagram, @hiking.croatia