Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Gripa oslabljuje tijelo i čini ga podložnim za ulazak bakterija, što naposljetku uzrokuje niz komplikacija. Prehladu i gripu uzrokuju virusi, a često je problem njihovo razlikovanje na počecima bolesti, jer imaju neke zajedničke simptome, zbog čega ih je važno razlikovati.
Kada počinju prvi simptomi?
Prve naznake prehlade javljaju se dan do dva nakon kontakta s virusom, obično započinju svrbežom i osjećajem žarenja u grlu, koji se polako pogoršavaju. Gripa nastupa munjevito i naglo, od jutarnjeg zdravog i poletnog osjećaja, do već nakon par sati bolnog tijela.
Koji su najsličniji simptomi?
Grlobolja i iscjedak iz nosa prve su naznake bolesti koje se pojavljuju i kod gripe i kod prehlade, no ipak s bitnom razlikom. Kod prehlade problemi s nosom i sinusima obično krenu nakon što grlo prestane boljeti, nakon čega slijedi prozirni iscjedak iz nosa.
Postupno on postaje obilniji, gušći i žut, a nos je cijelo vrijeme začepljen, te se peti dan stanje poboljšava. Kod gripe upala ne sazrijeva na takav način, naime, iscjedak ostaje isti po nekoliko dana ne mijenjajući svoju teksturu. Iscjedak u gripi obično ne postaje gust i gnojan s vremenom kao kod prehlade, a kašalj obično ostaje suh i neproduktivan.
Koliko visoka tjelesna temperatura otkriva prehladu/gripu?
Začepljenost nosa i osjećaj iznemoglosti koji nastaju zbog opterećenosti dišnih putova kod prehlade izazivaju glavobolju i blagi osjećaj groznice. Kada je riječ o gripi, takvi su simptomi puno intenzivniji i tijelo trenutno ostaje prikovano za krevet, što uvelike uzrokuje skok temperature do 40 °C.
Kada je vrijeme za mirovanje i ležanje u krevetu?
Ovisno o virusima koji su uzrokovali prehladu, razlikujemo i različite joj simptome. Ponekad to mogu biti slabost i drhtavica, no oni nastupaju postupno. Ležanje u krevetu nije nužno, i osoba s prehladom može normalno funkcionirati.
Za razliku od prehlade, gripa simptome pokazuje na očima u obliku crvenila i suza, dok koža izgleda vlažna i drži visoku temperaturu. Bolovi u zglobovima, gubitak apetita, razdražljivost, osjetljivost tijela na dodir i iscrpljenost uzrokuju i potrebu tijela za odmorom. Kod gripe je nužan oporavak, ležanje u krevetu, minimalan kontakt s okolinom i pogotovo jačanje imuniteta.
Koliko dugo traje prehlada/gripa?
Vrhunac prehlade događa se obično dva do tri dana nakon pojave simptoma, a najgore prolazi već nakon tjedan dana. Prehlada bi se trebala u potpunosti povući tri, maksimalno četiri tjedna nakon bolovanja. Gripa iscrpljuje tijelo pa se bolovi i umor mogu zadržati još tjednima, a ponekad i mjesecima nakon pojave prvih simptoma.
Tjelesne aktivnosti postaju u tom periodu teške i popraćene izljevom znoja i iscrpljenosti. Teža gripa dodatno oslabljuje organizam i može uzrokovati pojačane bolove u području trbuha i crijeva, zglobova i mišića ili mozga. Ako zbog zaraze virusom u tijelo počinju prodirati i bakterije, prijete ozbiljne bolesti, poput upale pluća.
IZVOR: zadovoljna.dnevnik.hr