Tek je ponedjeljak, a već ste iscrpljeni? Evo što može pomoći
Iako je radni tjedan tek započeo, mnogi se već osjećaju iscrpljeno. Ako ste i imali savršen vikend, već se u ponedjeljak ujutro osjećate kao da nik...
Sezonske alergije neugodne su i dosadne, baš kao i lijekovi koje uzimate za ublažavanje kihanja, šmrcanja i crvenila očiju. Iako ne možete utjecati na razinu peludi u zraku, možda biste mogli pokušati sintetičke lijekove zamijeniti nekim prirodnim rješenjima.
Boravak u prirodi i udisanje zraka aromatiziranog mirisom jorgovana mnogima je omiljeni dio proljeća, ali brojnim osobama disanje istog mirisnog povjetarca predstavlja noćnu moru. Alergijske reakcije u sezoni cvjetanja sve su učestalije. Organizam osoba sklonih alergiji pogrešno identificira pelud kao prijetnju. Pokušavajući se boriti protiv peludi, imunološki se sustav pojačano aktivira stvarajući antitijela. Ona signaliziraju tijelu da otpusti histamine, kemikalije koje pokreću reakcije osmišljene kako bi se što prije riješile alergena. Njihovo tijelo tada kihanjem, curenjem nosa ili suzenjem očiju pokušava izbaciti alergene i spriječiti njihovu daljnju invaziju.
U većini slučajeva, peludna groznica počinje u proljeće, ali kad ćete vi osobno početi kihati i šmrcati, ovisi o tome kad biljke počinju cvjetati u vašem području, kao i vaša izloženost pojedinom alergenu. Najveći sezonski okidači alergija uključuju pelud, praškastu tvar koju biljke i drveće oslobađaju u zrak tijekom proljeća i ljeta, dok mnogima omražena ambrozija cvjeta ujesen, pa se može činiti da alergija na njih nikad ne prestaje.
Još se uvijek raspravlja koji točno čimbenici izazivaju peludnu groznicu. Premda je ova zdravstvena tegoba često nasljedna, to ne objašnjava činjenicu da se u zapadnom svijetu posljednjih godina povećao broj onih koji pate od alergija. Neki stručnjaci smatraju da je uzrok tome oslabljen imunološki sustav, sindrom propusnog crijeva, stres, povećana zagađenost zraka, klimatske promjene i/ili pak prerađena prehrana koja sadrži razne nezdrave aditive.
Ako patite od alergija, simptomi su vam vjerojatno dobro poznati, ali ih mnogi alergijski “amateri” lako mogu zamijeniti za prehladu. Začepljen nos ili curenje nosa, višak sluzi, svrbež očiju, nosa, usta ili grla, crvene, suzne i natečene oči, kihanje, kašalj i umor, indikatori su alergije, kako navodi američki Nacionalni centar za komplementarno i integrativno zdravlje. Uvelike nalikuju prehladi, pa kako ih, dakle, razlikovati? Ako po prvi put primjećujete ove simptome, onda morate znati da alergija, za razliku od prehlade, počinje iznenada te se svake godine javlja u isto vrijeme. Simptomi će vam se pogoršati na otvorenom, posebno za vjetrovitih dana, a smanjiti u kišnim danima. I ono što je najizazovnije – sezonske alergije ne prolaze brzo kao prehlada.
Nasreću, Claritin ili Zyrtec nisu vaše jedine opcije. Bilo da ih već godinama uzimate pa tražite alternativu ili želite holistički lijek, postoji mnoštvo prirodnih pripravaka i praktičnih savjeta koje možete iskušati da bi vaše tijelo prestalo tretirati pelud kao neprijatelja.
Za početak, najbolje bi bilo da se podvrgnete alergološkom testiranju kako biste utvrdili na što ste točno alergični. Nakon brzog i bezbolnog testiranja na koži, možete dati sve od sebe da smanjite kontakt s vašim osobnim okidačima alergije. S obzirom na to da se alergije na pelud povezuju i s alergijama na određene namirnice, ne bi bilo naodmet napraviti i test intolerancije na hranu.
Konzumacija ribe jednom mjesečno, u periodu od godinu dana, može smanjiti rizik od alergijskog rinitisa, kako je pokazala studija objavljena u časopisu Pediatric Allergy Immunology. Razlog je taj što riba sadrži omega-3 masne kiseline koje imaju protuupalni učinak. Najbolji odabir masne ribe za vaš antialergijski jelovnik jesu divlji losos i tuna bez žive.
Klinička nutricionistkinja dr. med. Lejla Kažinić Kreho savjetuje da ojačate imunitet i zdravlje crijeva alkalnim sokovima. “Natašte popijte hladno prešani sok od narezanog svježeg kupusa, dva koluta ananasa, jabuke, malo korijena đumbira i dvije stapke celera listaša, ili napravite sok na bazi zelenog lisnatog povrća koje je bogato antialergijskim karotenoidima, magnezijem, vitaminom C i kvercetinom”, sugerira nutricionistkinja dodajući da ovi napici oslobađaju dišne putove te poboljšavaju cjelokupno zdravlje.
Dodaci prehrani neizostavan su dio holističkog ublažavanja alergijskih simptoma. No da biste postigli rezultat, nije potrebno konzumirati šaku različitih suplementa, već samo nekoliko dokazano učinkovitih, te ih početi uzimati prije sezone alergija. Dr. sc. Lea Pollak, voditeljica Odjela za dodatke prehrani i biološki aktivne tvari u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, kao ključne navodi vitamin C koji može smanjiti količinu histamina, vitamin D te magnezij. “Pokazalo se da niska razina vitamina D može biti povezana s rizikom od alergijskog rinitisa i sezonskih alergija”, kaže nutricionistkinja naglašavajući da vitamin D smanjuje simptome, posebno kad se uzima s lijekovima protiv alergije. Studije su pokazale da osobe s astmom imaju niske razine magnezija, pa uzimanje ovog minerala dr. Pollak savjetuje i alergičarima za olakšanje disanja.
Neki prirodni suplementi mogu djelovati slično kao antihistaminski medikamenti. Dr. Kreho savjetuje da isprobate ekstrakt biljke butterbur, poznate i pod nazivom Ze 339 te dodatak prehrani Histazyme (sadrži kalcij, bromelain, vitamin C, cink, siliku, A vitamin i mangan) jer oba dokazano dobro djeluju na suzbijanje alergijske reakcije.
Za prevenciju simptoma možete isprobati i ulje crnog kima, koje slovi kao lijek za brojne bolesti jer jača imunitet te ima snažno antibakterijsko, antiparazitno i antigljivično djelovanje. “Tri puta na dan popijte po 30 kapi nerazrijeđenog ulja crnog kima vrhunske kvalitete”, savjetuje fitoterapeutkinja Žaklina Matijević Hohnjec dodajući da ga je idealno početi piti dva do tri mjeseca prije pojave prvih simptoma.
Kako se neželjene čestice poput virusa, bakterija i alergena ne bi nakupljale u vašem nosu (pa završile u vašem grlu, odnosno crijevima), iskušajte drevnu indijsku praksu ispiranja nosne šupljine. Nakon boravka na otvorenom, neti pot lijevkom isperite nos lijevajući vodu u jednu nosnicu i puštajući da iscuri kroz drugu. Preparat za ispiranje možete kupiti u ljekarni ili ga napraviti sami: u 250 ml fiziološke otopine ili prokuhane i ohlađene vode rastopite tri žličice soli i jednu žličicu sode bikarbone.
Ne postoji čudesan proizvod koji može eliminirati sve alergene u vašem domu, ali ovi prijedlozi mogu pomoći:
• Koristite klima-uređaj (koji ćete redovito održavati) i doma i u vozilu.
• Održavajte zrak u domu suhim pomoću odvlaživača zraka.
• Za bolju kvalitetu zraka koristite pročišćivač zraka koji uklanja viruse, bakterije, alergene, finu prašinu i mirise.
• Redovito čistite podove i tepihe usisavačem opremljenim HEPA filtrom.
• Perite posteljinu na visokoj temperaturi najmanje jednom tjedno.
• Po povratku kući, odmah se presvucite iz odjeće u kojoj ste bili vani te se istuširajte da biste smanjili taloženje peludi na koži i kosi.
Foto: Pexels/Maria Orlova, mitbg000, Monica Turlui, Josh Hild