Sharon Stone, 64-godišnja glumica moćnih uloga na velikom platnu, podijelila je izrazitu važnu stvar sa svijetom. Priznala je da je imala do sada devet spontanih pobačaja, a to je učinila potaknuta pričom Pete Murgatroyd, supruge poznatog ukrajinskog plesača Maksa Chmerkovskog, koja je javno podijelila svoja iskustva sa spontanim pobačajima.
“Žene nemaju forum na kojem bi raspravljale o osobnim iskustvima nakon pobačaja. Izgubila sam devetero djece pobačajem. To nije mala stvar ni fizički niti emocionalno, ali ponašamo se kao da smo stvorene da to što tada osjećamo zakopamo u sebi. Potajno se nosimo s tugom i samooptuživanjem da smo po tom, toliko važnom pitanju, ispale neuspješne”, rekla je Sharon Stone za časopis People.
“Umjesto da dobijemo suosjećanje, empatiju i iscjeljenje koje nam je toliko potrebno, briga za žensko zdravlje postala je u najmanju ruku mlitava otkako je prepuštena muškoj ideologiji, zapravo i neuka, ali i nasilno opresivna”, napisala je Sharon na Instagramu.
Sharon se nakon niza teških gubitaka odlučila na posvajanje i danas je majka trojice sinova, 22-godišnjeg Roana, 17-godišnjeg Lairda i 16-godišnjeg Quinna.
Peta je prvi pobačaj doživjela 2020. godine, u petom tjednu trudnoće. “Bila sam u šoku jer se to dogodilo tako iznenada. Ušetala sam u trgovinu u sve samo počelo događati. Bila sam prestravljena. Govorila sam sama sebi da će sve biti u redu, ali negdje duboko u sebi znala sam što se događa. Sjedila sam u toaletu dućana i jecala. To je nešto s čime ću živjeti do kraja svog života, tim osjećajem da znam što se događa i ne mogu napraviti ništa da to zaustavim. Bilo me sram, osjećala sam neugodu i nisam znala kako uopće izgovoriti rečenicu: ‘Imala sam spontani pobačaj’. Trebalo mi je dosta vremena da se naučim nositi s tom traumom. Mjeseci i mjeseci plakanja u krevetu, plakanja pod tušem. Pitala sam se što sam krivo napravila. Ja sam netko tko se ponosi svojim zdravim životom. Vježbam svaki dan. Ali naposljetku sam shvatila da to ne mora imati nikakve veze s reproduktivnim sustavom”, otvoreno je ispričala za People.
Deset od 20 posto trudnoća završi pobačajem, koji se definira kao iznenadni gubitak trudnoće prije 20. tjedna – piše Klinika Mayo. Iako je rijetko, jedan posto žena imati će ponovljene (dva ili više) pobačaja. Nažalost, i studije pokazuju da nakon pobačaja 30 do 50 posto žena iskusi depresiju koja traje obično do četiri mjeseca. Gubitak djeteta pobačajem također je povezan s posttraumatskim stresnim poremećajem.
Upravo zato bitno je da žene dijele svoja iskustva, tako da se nijedna ne osjeća sama i neuspješna. A dodatan poticaj tome jesu javne osobe, to jest žene koje su prošle to isto i progovorile o tom problemu – to je važan podsjetnik da oni koji dožive pobačaje nisu sami.
Vjerujemo da se upravo istupima, javnim govorom o tome što se događa i što prolaze žene koje iskuse ovakvu tešku situaciju, može promijeniti svijest o tome da se to zaista događa. Oko nas. I da za to nitko nije kriv. Ali važno je osvijestiti činjenicu koliku bol prolaze žene u takvim trenucima jer poražavajuća je činjenica da se ženi i dalje nameće osjećaj krivnje.
Svaki spontani pobočaj ostavlja itekako duboke posljedice na mentalno i fizičko zdravlje žena. Zato je važno biti podrška u ovoj traumi koju iskusi, nažalost, jako puno žena.