Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Bez obzira na to kako se nosite s prvim sijedim vlasima, što je svakako prirodan i neizbježan proces, nije nam svejedno kad se to dogodi.
I ne čudi nas što nismo ravnodušne prema pojavi sijedih kad nas natpisi anti-age opsjedaju sa svih strana, posebno ako se pojave u 20-ima ili ranim 30-ima. Stres je, dakako, jedan od uzročnika pojave sijedih o kojima se najviše priča, no znači li to da se prebacivanjem na mindfullness život možemo nadati sporijem nastanku sijedih ako je stres glavni uzročnik istih? Istina je da veza između stanica koje proizvode melanin koji pigmentira našu kosu i hormona stresa nije jasno utvrđena.
“Postoji nekoliko glavnih razloga zbog kojih kosa posijedi – prije svega, to je rezultat starenja”, kaže dermatologinja dr. Michele Green. “Kako starimo, enzimi koji sudjeluju u oksidacijskom stresu, poput katalaze te MSR A i B, ne djeluju jednako učinkovito kao kad smo mladi. U konačnici, to dovodi do smanjena sinteze melanina. Kao rezultat, u kosi je manje pigmenta.” Zbog činjenice da je sijedenje gotovo uvijek rezultat prirodnog starenja, ne postoji pravi način da se to u potpunosti spriječi. No, u nekim slučajevima, nastanak sijedih može biti posljedica genetike ili nekih bolesti poput – vitiliga, nedostatka vitamina B12 ili poremećaja štitnjače, anemija ili čak pušenje i loša prehrana.
Veći unos zdravih masnoća, orašastih plodova, bobičastog voća, paprike i agruma, koji su bogati vitaminom C i E, prehrana koja se temelji na biljnom podrijetlu te izbacivanje crvenog mesa i hrane s roštilja može usporiti nastanak sijedih. No, čak ni ove mjere neće u potpunosti spriječiti prirodni proces starenja kose, ali smanjenjem jednog oksidativnog stresa koji ćemo napraviti putem prehrane, možemo usporiti proces na duži period, prema studiji iz 2020. godine.
Uvijek je najbolje osloniti se na prirodne načine i prehranu pomoću koje ćemo unositi vitamine u sebe, smanjiti razinu stresa, vježbati i izbjegavati pušenje. No smanjenje stresa zajedno s unosom dodatka L-tirozina i kompleksa vitamina B može biti od pomoći i moglo bi zaustaviti pojavu sijedih. Ono što će ovi dodaci učiniti jest smanjiti edem na vlasištu, uz smanjenje unutarnje razine stresa. Pomoći će održati kosu i vlasište zdravim, zajedno s poboljšanim protokom krvi. L-tirozin je aminokiselina koja se prirodno nalazi u tijelu i koja je odgovorna za proizvodnju melanina. Osim što pomaže u regulaciji rada štitnjače, smatra se da uzimanje dodatka L-tirozina poboljšava raspoloženje i poboljšava kognitivne funkcije, zbog čega ga dermatolozi preporučuju za rješavanje prerane pojave sijedih.
Zaključak je da zdrav život iznutra i izvana te prihvaćanje sijedih kao dio procesa starenja i mudrosti jest najbolje rješenje, no, ako ste doista zabrinuti zbog pojave sijedih, najbolje je da otiđete trihologu ili dermatologu.
Foto: chameleonseye via Getty Images