Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Svjetska zdravstvena organizacija ističe redovito testiranje na klamidiju svih seksualno aktivnih osoba, osobito onih koje često mijenjaju partnere. Testiranje se preporučuje i trudnicama, i to na prvom ginekološkom pregledu.
Infekcija bakterijom klamidijom jedna je od najčešćih bolesti koje se prenose seksualnim kontaktom, a riziku od te bolesti izloženije su osobe koje često mijenjaju partnere. Ako je trudnica zaražena klamidijom, postoji opasnost da se infekcija prenese na novorođenče i uzrokuje upalu pluća i konjunktivitis. U rijetkim slučajevima klamidija uspijeva opstati i izvan ljudskog organizma – na rukama, ručnicima i drugim predmetima, pa postoji rizik da se infekcija prenese i neseksualnim putem.
U ranoj fazi bolest ne pokazuje gotovo nikakve simptome zbog čega se prisustvo klamidije teško otkriva na vrijeme. Tegobe nastaju tek kada infekcija uznapreduje: kod muškaraca se pojavljuje iscjedak svijetle boje, bol u mokraćnoj cijevi i donjem dijelu trbuha, kao i upaljeni, natečeni i bolni testisi, dok se kod žena manifestira u vidu učestalog bolnog mokrenja praćenog peckanjem, pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta koji je žućkast, gust i ljepljiv, bolom u donjem dijelu leđa, te vaginalnim krvarenjem između dva ciklusa ili nakon penetracije.
Ukoliko se upala ne liječi na vrijeme, mogu nastati ozbiljne zdravstvene i reproduktivne komplikacije s kratkoročnim ili dugoročnim posljedicama. Neliječena infekcija kod žena može se proširiti na maternicu i jajovode, izazvati upalu male karlice i oštećenje okolnog tkiva, uzrokujući sterilitet, izvan materičnu trudnoću, prijevremeni porođaj, djelomično ili potpuno začepljenje jajovoda i povećati rizik za razvoj raka grlića maternice.
Kod muškaraca, klamidija može dovesti do infekcije urinarnog trakta i epididimisa (dio muškog reproduktivnog sustava koji provodi spermu od testisa do sijemevoda), a posljedice su upala sjemevoda, upala i bolovi u testisima, rjeđi sterilitet, dok se u vrlo malom broju slučajeva razvija artritis.
Dijagnoza i liječenje
Iako se u pojedinim slučajevima već na osnovu simptoma može posumnjati na klamidiju, neophodno je odraditi i dodatne analize. Postoji nekoliko vrsta testova za dijagnosticiranje klamidije, ali najčešće se pribjegava analizi brisa s grlića maternice ili uretre, kao i ispitivanju mokraće.
Najprecizniji rezultati dobivaju se takozvanim PCR testom koji je vrlo osjetljiv jer može otkriti prisustvo bakterije i u minimalnoj količini uzorka (urina, ejakulata, brisa…).
Klamidija se uspješno liječi antibioticima, ali je vrlo važno da terapiju istovremeno primjenjuju oba partnera.
Izvor: Life Content, Lekovito bilje