Ovdje možete otkriti najranije uzroke oštećenja bubrega i šta možete učiniti kako biste poboljšali njihove funkcije.
Bol u donjem dijelu leđa To se smatra kao jedan od najčešćih simptoma bolesti bubrega. Može se pojaviti samo na jednoj strani. Obično je prisutan kad osoba spava samo na jednoj strani, a to je strana bolesnog bubrega.
Gravitacija, također, ima svoj udio u tome. Gotovo uvijek, u roku od nekoliko dana, bol postaje bilateralna, tj. prebacuje se na drugu stranu.
Bol se može pojaviti u jutarnjim satima nakon buđenja tijekom noći. Može se pojaviti na jednoj ili obje strane donjeg dijela leđa. Također, možete osjetiti poteškoće u mokrenju. Ovo je najstariji znak oštećenja bubrega i ako se dijagonsticira na vrijeme, može se uspješno liječiti.
Osip, suhoća, svrbež Ovo je također standardan simptom da nešto nije u redu sa bubrezima. Ako vas koža često svrbi bez nekog očitog razloga, onda su vrlo vjerovatno vaši bubrezi oštećeni.
Promjene u mokraćnoj funkciji
Bubrezi su također odgovorni za izlučivanje mokraće, zbog čega se vaši mokraćni obrasci mogu mijenjati kada su u nedostatku. Ova promjena može uključivati:
Mokraća može biti pjenasta
Moguće je da ćete urinirati po noći
Vaš urin može sadržavati krv
Moguć osjećaj pritiska ili poteškoća s mokrenjem
Češće mokrenje, ili u većim količinama nego inače, blijede mokraće
Moguće i rjeđe mokrenje ili u manjim količinama nego inače, tamnog urina.
Budite svjesni da su početne promjene mikraćne funkcije samo blagi znakovi problema sabubrezima. a promjena boje urina je znak težeg stanja.
Otekline u raznim dijelovima tijela
Kao što je prije spomenuto, bubrezi su odgovorni za toksine i uklanjanje viška tekućine iz tijela.
Njihova oštećenja rezultuju dodatnim nakupljanjem tekućine, koji se ogleda u oticanju lica, ruku, nogu, zglobova, stopala. To pokazuje da je oštećenje bubrega puno teže i da treba reagirati odmah.
Umor i slabost
Hormon eritropoetin kojeg proizvode bubrezi, pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, koje imaju ulogu u prenošenju kisika u stanice.
Oštećenje bubrega smanjuje izlučivanje ovog hormona, što dovodi do smanjivanja broja crvenih krvnih zrnaca, a time i do anemije.
Uzroci oštećenja bubrega
Teški metal kadmij, pronađen u okolini uslijed sagorijevanja nafte i ugljena, kao i spaljivanje komunalnog otpada, jedan je od glavnih uzroka bolesti bubrega. Fosfatna gnojiva koja zagađuju našu oprskrbu hranom su drugi izvor kadmija.
Osim toga, pušači izravno udišu kadmij u svoja pluća te imaju više nego dvostruko veću količinu kadmija od nepušača.
Kako poboljšati funkciju bubrega? Funkcija bubrega učinkovito može biti poboljšana kroz dijetu i bolji način života.
Prva stvar koju možete učiniti je to da ne pušite i izbjegavate okolinu i proizvode s visokim sadržajem kadmija.
Redovito vježbanje, hidratacija te konzumiranje nezaslađenog soka od brusnica na dnevnoj bazi može značajno poboljšati zdravlje bubrega.
Posljednje, ali ne i manje važno, biljna potpora u obliku kukuruzne svile, smrekinih bobica, lišća uve i korijena čička.