Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Osim što većina zaraženih virusom Zapadnog Nila, koji na ljude prenose komarci koji su prethodno uboli zaraženu pticu, ima zdravstvene smetnje kojima nitko od nas ne pridaje veliki značaj, 90 posto osoba zaraženih ovim virusom nema nikakve znakove bolesti.
Kod ostalih zaraženih osoba, simptomi podsjećaju na gripu: tjelesna temperatura naglo raste, prisutni su glavobolja i umor, kao i bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima. Ova bolest ponekad izaziva i blagi prolazni osip i povećanje limfnih čvorova, a nakon ovih tegoba najčešće nastupa ozdravljenje.
Međutim, kod nekih pojedinaca, osobito starih osoba, virus Zapadnog Nila može izazvati ozbiljnu bolest koja djeluje na moždano tkivo. Kada dođe do aseptičnog meningitisa ili encefalitisa – upale mozga, riječ je o njezinom neuroinvazivnom obliku, koji zahtijeva hospitalizaciju.
Ako se kod vas jave prvi znakovi encefalitisa, kao što su povišena temperatura, slabost mišića i/ili konfuzija, potrebno je odmah zatražiti liječničku pomoć. Simptomi ove varijante groznice su i glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentiranost, koma, treme, konvulzije (naizmjenično grčenje i opuštanje tjelesnih mišića, uslijed čega se tijelo pacijenta trese), slabost mišića i paraliza.
Kako u vrlo ozbiljnim slučajevima ova groznica može izazvati stalno oštećenje živaca, pa i biti smrtonosna, ponekad nakon odležane infekcije dolazi do gubitka pamćenja, teškoća prilikom hodanja, mišićne slabosti i depresije.
Za liječenje groznice Zapdanog Nila ne postoji specifična terapija. Kod težih slučajeva i osoba za koje se sumnja da su zaražene ovim virusom liječenje se provodi na odjelima intenzivne njege, uz obilnu primjenu infuzija tekućine i hrane, reguliranje disanja (prema potrebi i respiratorom) i stabilizaciju funkcija srčanožilnog sustava.
Da bi se spriječile komplikacije i sekundarne infekcije (upala pluća, mokraćnih kanala…) u liječenju se primjenjuje i odgovarajuća simptomatska terapija antibioticima, kardiotonicima, antiedematoznim lijekovima, antiepilepticima i drugim lijekovima.
Za sada ne postoji odgovarajuće cjepivo za zaštitu ljudi od virusa Zapadnog Nila.
Stopa smrtnosti je veća kod starijih osoba, osobito kod osoba iznad 75 godina života.
IZVOR: torteikolacici.com