Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Kada dođe do zatajenja bubrega to obično znači smanjeno izlučivanje mokraće, uslijed čega dolazi do nakupljanja toksina u tijelu. To je životno opasno stanje koje se mora liječiti. Neki od najčešćih razloga zbog kojih može doći do zatajenja bubrega, prema Steth Newsu su:
Neodgovarajuć ili nedostatan dotok krvi u bubrege
Postoje neki uvjeti i bolesti koji mogu dovesti do prestanka dotoka krvi u bubrege, uključujući srčani udar ili druge bolesti srca, zatajenje ili drugi problemi s jetrom, dehidracija, alergijske reakcije, sepsa i druge vrste ozbiljnih infekcija. Neki lijekovi za smanjenje upala i hipertenziju mogu mogu ograničiti protok krvi.
Blokada mokraćovoda
Postoje određeni karcinomi, poput raka debelog crijeva, mokraćnog mjehura i raka prostate koji mogu sprječavati izmokravanje. Kamenac u bubregu i krvni ugrušci u mokraćnom sustavu također mogu uzrokovati probleme s mokrenjem.
Ostali uzroci i simptomi
Drugi uzroci uključuju zloupotrebu droga i alkohola, kao i preopterećenja tijela teškim metalima koji uzrokuju toksičnost. U nekim slučajevima nema jasnih simptoma da je došlo do zatajenja bubrega, a ovo su neki od znakova koje treba shvatiti kao upozorenje: smanjena proizvodnja urina, oticanje gležnjeva, stopala i nogu zbog zadržavanja tekućine, iznenadno i otežano disanje, zbunjenost, ekstremni umor ili pospanost, neprestana mučnina, napadaji, bol ili pritisak u prsima.
Posljedice
Neki pacijenti sa zatajenjem bubrega mogu pasti u komu, zbog čega je ključno da se bolest dijagnosticira prije nego što se pogorša. Neke pretrage za zatajenje bubrega uključuju analizu urina, mjerenje volumena urina, uzorke krvi i snimanje. Liječenje će varirati ovisno o razlogu zbog kojeg je došlo do disfunkcije bubrega. Uobičajeni načini liječenja su dijaliza i transplantacija bubrega.
Važno je javiti se liječniku čim se pojave simptomi, ali najbolji način za održavanje zdravlja bubrega jest prevencija. Pod prevencijom se podrazumijeva izbjegavanje pretjerane i nepotrebne konzumacije lijekova, čak i aspirina, a također je poželjno ograničiti unos toksina poput duhanskih proizvoda, alkohola, pesticida i udisanja štetnih para (primjerice, kemijska sredstva za čišćenje).
Foto: Unsplash