Unosite li previše soli? Evo kako se to može odraziti na vaš organizam

by | 8 prosinca, 2024
Simptomi pretjeranog unosa soli i posljedice za organizam

Sigurno ste čuli uzrečicu o takozvanim bijelim smrtima u koje se ubrajaju šećer, mast, brašno, ali i sol. Međutim, pogrešno je zaključiti kako ova četiri prehrambena sastojka štete našem zdravlju sami po sebi. Sve dok smo umjereni i hranimo se barem 80 posto vremena uravnoteženo i zdravo, povremeni slatkiš ili grickalica s navedenim sastojcima neće imati negativnog utjecaja na zdravlje.

Konkretno, što se tiče soli, ona nam je itekako važna za normalno funkcioniranje organizma. Sol ili natrij klorid (NaCl) važna je za živčani sustav jer sudjeluje u prijenosu živčanih impulsa, o soli ovisi i ravnoteža tekućina u tijelu. Sol ima svoj povijesno-ekonomski značaj u toj mjeri da se koristila kao valuta. Zanimljivo, upravo otuda i engleska riječ za plaću salary koja dolazi od latinske riječi salarium što u prijevodu znači “plaća u soli.” Industrijskom revolucijom, sol se s prehrambene proširuje i na kemijsku industriju.

Sol je svugdje, a ponajviše u prerađenim namirnicama

Bez obzira na to što nam je sol važna za zdravlje, pretjerani unos tijekom duljeg vremena djelovat će disfunkcionalno po naš organizam. Nažalost, nismo svjesni gdje se sve sol nalazi pa je unosimo u daleko većim količina od potrebnih. Sol ćemo gotovo uvijek pronaći u visokoprerađenoj hrani, pekarskim proizvodima, kruhu, grickalicama, ali i tvrdim sirevima, tortiljama, suhomesnatim proizvodima, brzoj hrani poput pizze, prženih krumpirića i hamburgera, u čipsu. Popis se proširuje na kokice za mikrovalnu pećnicu, gotova smrznuta jela, industrijske mješavine začina (vegeta), gotove umake, instant juhe, kocke za juhu, vegetarijanske i veganske gotove proizvode, riblje štapiće te paniranu ribu i meso, konzervirane namirnice poput mesnog nareska i pašteta. Problem je što uz dodanu sol u takve namirnice dosoljavamo sol u hranu ili često koristimo, primjerice, sojin umak koji je iznimno bogat solju.

Jednom kad naviknemo okusne pupoljke na toliku količinu soli, izbacivanjem, odnosno smanjenjem soli hrana će postati neukusna. Potrebno je postupno smanjivati unos soli i sve više konzumirati neprerađene namirnice poput svježeg voća i povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, mesa, ribe, običnih mliječnih proizvoda i tako dalje. Osim toga, proces od odvikavanja i smanjenja soli olakšat će prirodni začini poput mediteranskih začina. Na etiketi je dobro provjeriti je li u popisu sastojaka samo taj začin ili mješavina začina bez dodane soli.

Nadalje, neke namirnice prirodno u sebi sadrže sol, poput ribe. Takva sol nije problematična već dodana sol, odnosno onu koju sami dodajemo u jela i pri tome pretjerujemo. Preporuka za dnevni unos soli za zdrave odrasle osobe jest do pet grama.

Simptomi pretjeranog unosa soli i posljedice za organizam

Simptomi pretjeranog unosa soli

Jedan od prvih i očitih znakova pretjeranog unosa soli je žeđ. To je i razlog zašto su kokice u kinu tako ukusno slane ili zašto pojedini kafići na stolu poslužuju besplatne slane grickalice jer će nas to potaknuti da naručimo koje piće više. Razlog je taj što se voda zbog pretjeranog unosa natrija koji se nalazi u soli potiče lučenje vode iz stanica u krvotok uzrokujući dehidraciju. Dodatno, dolazi do zadržavanja vode u tijelu pri čemu imamo osjećaj da su nam ruke, noge, gležnjevi i lice natečeni. Često takvo zadržavanje vode zamijenimo s debljanjem pri čemu se debljanje odnosi na povećanje masnih stanica, a ne na višak vode u tijelu. Naše tijelo nastojat će regulirati količinu natrija čestim mokrenjem, odnosno njegovim izbacivanjem kroz bubrege i mokraćni sustav. Sol, odnosno natrij izaziva promjene krvnog tlaka pa je glavobolja još jedan simptom pretjeranog uživanja u slanoj ili posoljenoj hrani. Konačno, slabost u mišićima ili čak grčevi mogu biti znak da smo stvarno pretjerali s količinom soli odjednom, a nerijetko to možemo pripisati i mogućem manjku magnezija u tijelu.

Simptomi pretjeranog unosa soli i posljedice za organizam

Na vrijeme smanjite unos soli kako bi izbjegli ove bolesti

Ništa se neće dogoditi ako ste jednu večer pogledali film i uživali u omiljenim kino kokicama. Problem je kad iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec “živimo na soli”, a to znači i nerijetko često naručivanje hrane, gdje uopće nemamo kontrolu nad time koliko je soli dodano u jelo. Sol se često povezuje s visokim krvnim tlakom, što će posljedično dovesti do kardiovaskularnih problema pa čak i moždanog i srčanog udara. Nadalje, nepotrebno opterećujemo bubrege koji se trude filtrirati što više natrija pa će tako bubrezi s vremenom oslabjeti, oboljeti, a mogući su i bubrežni kamenci.

Pretjerani unos natrija kroz sol kosti će učiniti poroznijima, povećavajući rizik od osteoporoze jer će natrij potaknuti lučenje kalcija iz kostiju. Osobe koje pate od astme posebno trebaju pripaziti na unos soli koja će pogoršati simptome astme. Ozbiljne bolesti poput čira i raka želuca na listi su posljedica pretjerane konzumacije soli. Još neke bolesti i poremećaji koji se vežu uz pretjerivanje u slanoj hrani jesu Alzheimerova bolest, dijabetes i pretilost.

Foto: Pexels