Sleepmaxxing je novi trend koji nas uči kako kvalitetnije spavati. Evo što o njemu kažu stručnjaci

by | 19 studenoga, 2024
Sleepmaxxing je novi trend koji nas uči kako kvalitetnije spavati

U snu provodimo oko osam sati dnevno, oko 120 dana u godini i zapravo – trećinu svog života. Zašto onda to vrijeme ne iskoristiti najbolje što možemo?

Sleepmaxxing je jedan od novih lifestyle trendova koji se proširio na društvenim mrežama. Ideja je jednostavna – kako najbolje “iskoristiti” san, kako se najbolje odmoriti, a pritom, možda, poboljšati svoj jutarnji look. Hashtag #sleepmaxing trenutačno ima oko 100 milijuna objava na TikToku, a podrazumijeva svakojake savjete za poboljšavanje sna – od onih općepoznatih poput “nemojte koristiti mobitel sat vremena prije spavanja” do nekih potpuno neočekivanih.

Američka TikTok kreatorica Kylie Nicole Day na ovoj se društvenoj mreži proslavila još početkom godine, upravo nakon što je podijelila svoju “suludu” rutinu koja joj pomaže da bolje spava.

@kylienicoleday try it and tell me how amazing you feel #sleep #sleeproutine #sleeptok ♬ original sound – ky nicole💌

“Imam najluđu rutinu za spavanje za koju me svi moji prijatelji ismijavaju, ali spavam kao beba svaku večer”, rekla je Nicole, pa otkrila sve što radi uoči odlaska “u krpe”:

“Prvo si pošpricam stopala sprejem od magnezija. Znam, zvuči ludo, ali tisuću puta je bolje od magnezijevih suplemenata. Druga stvar – svilena jastučnica. Jako je dobra za kosu. Nakon toga, stavim si svoj nod pod. To je “otežana” maska za spavanje i stvarno je super, kao zavjesa za vaše oči. Ne miče se dok spavam, pomaže mi zaspati. Sljedeći korak – omotam si dekicu oko glave. Sada, ovo je dio za koji mi se najviše rugaju – ako ne znate prednosti lijepljena usana dok spavate, molim vas, istražite ih. Zalijepim si usta svaku večer, pomaže mi da ne dišem kroz usta nego kroz nos i osjećam se puno bolje. Za kraj, između glave i ramena si stavim plišanca kako se ne bi okretala u snu i kako bi ostala na leđima”, završila je Kylie, a reakcije u komentarima bile su raznolike – neki su je doista ismijali, no mnogi su priznali da i sami imaju neke neobične rutine za spavanje.

Sleepmaxxing je novi trend koji nas uči kako kvalitetnije spavati

Foto: DmitriiSimakov/iStock via Getty Images Plus

Sleepmaxxing i poboljšavanje izgleda: “Što ružnija ideš spavati, ljepša se budiš”

Kylie je svoj video objavila još početkom godine, a ove su jeseni društvene mreže i portale preplavili razni savjeti za spavanje. Dio njih usredotočen je upravo na važnost kvalitetnog sna za fizičko i mentalno zdravlje, a dio pak na poboljšavanje izgleda. Ideju da “što ružnija ideš spavati, to se zgodnija budiš”, podržale su brojne popularne influencerice.

To uglavnom podrazumijeva upravo lijepljenje trake preko usana, kako bi se smanjilo disanje kroz nos, koje, barem kako tvrde TikTokerice, negativno utječe na oblik čeljusti i lica. Ipak, stručnjaci su za portal Healthline kazali da ne postoje znanstveni dokazi za to, kao i da lijepljenje usta može biti opasno za ljude s apnejom. Još jedan od hit predmeta povezanih s poboljšanjem disanja su ekspanderi za nosnice, čije su djelovanje stručnjaci također demantirali. Djelovanje melatonina i magnezija, koje mnogi preporučuju za dobar san, dokazano je, no stručnjaci tvrde da većini ipak nisu potrebni ovi suplementi.

“Komercijalizacija sna kao proizvoda je zabrinjavajuća. Trebali bismo paziti da ne preusmjerimo fokus s dobrobiti na kupovinu sve više i više proizvoda da bismo postigli idealnu kvalitetu sna”, rekla je za Healthline Carleara Weiss, dr. sc., savjetnica za znanost o snu u tvrtki Aeroflow Sleep.

Kako onda, zapravo, na zdrav način maksimizirati kvalitetu sna

Stručnjaci su za Healthline izdvojili nekoliko zdravih navika koje će imati pozitivan utjecaj na kvalitetu sna – evo o kojima je riječ:

1. Nemojte piti kofein barem šest sati prije odlaska na spavanje.
2. Izbjegavajte gledati bilo kakav ekran 45 minuta prije odlaska u krevet.
3. Vježbajte redovito, ali izbjegavajte intenzivne treninge prije spavanja.
4. Neka vam spavaća soba bude mračna i hladna.
5. Idite spavati u približno isto vrijeme svaki dan, a pokušajte isto i s buđenjem.

Naslovna fotografija: Maria Tarasova/iStock via Getty Images Plus