Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Kontakt s virusima, bakterijama i ostalim mikroorganizmima nije moguće izbjeći, ali, kada znate nešto više o tome kako se oni razmnožavaju i prenose, možete smanjiti rizik od prehlade, koja odrasle pogađa tri puta, a djecu do pet puta godišnje.
Bolest s tipkovnice: Veća je šansa da se zarazite bakterijama s tipkovnice, ili s kvake, nego preko iskorištene maramice. Kapljice virusa koje padnu na tkaninu ili papirnatu maramicu neutraliziraju se zbog vlage. Ali, ako padnu na staklo, plastiku, metal, veća je šansa da ćete „pokupiti“ klice i razboljeti se. Virusi na takvim površinama mogu preživjeti čak 18 sati. Istraživanje iz 2007. pokazalo je da su ispitanici koji su dirali kvake, prekidače i telefone zaražene virusima u 60 posto slučajeva preuzeli klice, a 30 posto njih zarazilo se u roku od 18 sati.
Vježbanjem protiv prehlade: Istraživanje na Sveučilištu Appalachian pratilo je aktivnosti i kretanje više od 1.000 odraslih ljudi tijekom jeseni i zime i pokazalo da su zarazama manje podložni oni koji redovno vježbaju čak pet dana tjedno. U to se ubraja brzo hodanje, a autor studije David Nieman smatra da se vježbanjem aktivira imunološki sustav i brani organizam od klica.
Med kao preventiva: Od mnogobrojnih kućnih lijekova koji pomažu ublažavanje prehlade, jedino je med dobio i znanstveni dokaz. Studija iz 2010. objavljena u časopisu „Pediatrics“ kaže da med može ublažiti noćni kašalj djece starije od godinu dana.
Pijte više mlijeka: Iako se prilikom prehlade preporučuje čaj, mlijeko zapravo može pomoći ozdravljenju zahvaljujući vitaminu D koji daje više energije. Vitamin D potiče rast stanica i pomaže da imunološki sustav radi preventivno i spriječi razbolijevanje. Tko ne voli mlijeko, vitamin D može dobiti iz ribe poput sabljarke, lososa i tune ili iz soka od naranče.
Izvor: novosti.rs