Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Jeste li ikada razmišljali o tome koliko novca tijekom života potrošite na uloške ili tampone? U pitanju su velike svote i zbog toga se u posljednje vrijeme sve više razgovara o alternativnim sredstvima koja se mogu upotrebljavati tijekom menstruacije.
Puno bure izaziva menstrualna čašica, a sada su na red došli i ulošci za višekratnu uporabu.
Sve više žena odlučuje se za ovu ekološku i jeftiniju varijantu uložaka umjesto standardnih industrijskih. Kopčom ih pričvršćuju za gaćice, mijenjaju četiri do pet puta dnevno, ovisno o jačini krvarenja, nakon uporabe spreme ih u posebnu vrećicu, i kada dođu doma, jednostavno ih ubace u perilicu rublja.
Ovo će nekima zvučati čudno pa čak i izazvati gađenje, ali ovakav tip uložaka zapravo se koristi već stoljećima. U ruralnim dijelovima svijeta žene dugo nisu upotrebljavale nikakva sredstva za menstrualno krvarenje, dok su se u gradovima tj. bogatijim sredinama koristile najobičnije pamučne krpe ili razni dostupni materijali poput vune i papirusa.
Također valja zapamtiti da su današnji “moderni” ulošci često napravljeni od materijala koji izazivaju neugodu, svrbež, upale i puni su sintetičkih kemikalija za “uklanjanje” mirisa. Ulošci za višekratnu uporabu napravljeni su od čistog pamuka i zbog toga su izrazito ugodni za nošenje.
Njihovom uporabom znatno bismo smanjili proizvodnju plastičnog smeća. Vjerovali li ne, žena u godinu dana “napravi” oko 150 kilograma plastičnog smeća samo s proizvodima za menstruaciju, a stručnjaci i ekolozi kažu da je to brojka nad kojom bi se svi trebali zamisliti.
Izvor: LifeContent
Foto: Gulliver/Getty images