Nova studija povezuje endometriozu s velikom konzumacijom ovog minerala
Cink se može pronaći u govedini, peradi, mahunarkama, orašastim plodovima, sjemenkama i u još mnogo namirnica, a sada nova studija povezuje visoku ...
Španjolski parlament donio je zakon o spolnom i reproduktivnom zdravlju koji omogućuje djevojkama od 16 i 17 godina da obave pobačaj bez pristanka roditelja te plaćeno bolovanje ženama koje pate od bolnih menstruacija.
“Ova poboljšanja osiguravaju slobodu nad svojim tijelom i potvrđuju status punopravnih građana polovici našeg stanovništva”, rekla je ministrica za jednakost spolova Irene Montero uoči glasanja koje je prošlo sa 190 glasova za, 154 protiv i pet sudržanih. Zakon, kojemu se protive konzervativni aktivisti i Katolička crkva, vladajuća lijeva koalicija je predstavila u svibnju.
Po njemu se ukida trodnevno razdoblje “razmišljanja” za žene koje žele obaviti pobačaj i ukida obveza djevojaka od 16 i 17 godina da za zahvat dobiju pristanak roditelja. Tako bi se povećao pristup pobačaju u javnim bolnicama, koje trenutno obavljaju manje od 15 % pobačaja u zemlji zbog prigovora savjesti liječnika.
Zakon također uključuje plaćeno bolovanje ženama od 39 tjedna trudnoće, besplatnu podjelu proizvoda za menstruaciju u javnim ustanovama poput škola, zatvora i bolnica, a surogat majčinstvo koje je u Španjolskoj ilegalno definira se kao oblik nasilja nad ženama.
Zakon sada ide u gornji dom parlamenta na konačno usvajanje.
Pročitajte: U Hrvatskoj prihvaćen amandman kojim se osiguravaju zalihe besplatnih menstrualnih higijenskih potrepština
Usvojen je i novi zakon kojim se uspostavlja menstrualni dopust za žene koje pate od bolnih mjesečnica.
“Menstrualno zdravlje prepoznajemo kao dio prava na zdravlje i borimo se protiv stigme i šutnje”, rekla je ministrica.
U prijedlogu zakona nije navedeno koliko će liječnici moći odobriti bolovanje ženama koje pate od bolnih mjesečnica. Kada ovaj prijedlog zakona konačno bude usvojen, Španjolska će postati prva zemlja u Europi i jedna od rijetkih u svijetu koja će ovu mjeru integrirati u svoje zakonodavstvo, po uzoru na Japan, Indoneziju ili Zambiju.
Prijedlogom zakona također bi se predvidio pojačan seksualni odgoj u školama te distribucija kontracepcijskih sredstava i sredstava za menstrualnu higijenu u srednjim školama.
Španjolska je zemlja koja se smatra referencom za prava žena u Europi, posebno od usvajanja zakona o rodnom nasilju 2004.
Pročitajte: Kako seksualni odnos utječe na menstrualni ciklus? Ovo kažu stručnjaci
Foto: Yuri_Arcurs iStock/Getty Images Plus via Getty Images