Ovo su najvažniji dodaci prehrani tijekom zime
Iako smo se odvikli od one prave klasične zime kada smo mogli dobro prepoznati koje je godišnje doba, savjeti za brigu o zdravlju, posebice o prehr...
Jedna od najčešćih zdravstvenih smetnji koje osjećaju ljudi koji rade za računalom je sindrom karpalnog tunela. Kako ga spriječiti?
Sindrom karpalnog tunela nastaje kao posljedica pritiska na medijalni živac koji se proteže kroz šaku i podlakticu. Karpalni tunel je prostor između kostiju ručnog zgloba kroz koji uz medijalni živac prolaze i tetive mišića koje pokreću prste. Prilikom dugotrajnog rada na računalu i rukovanja mišem tanka sinovijalna ovojnica kojom su obložene tetive postaje debljom čime se sužava prostor i stvara pritisak na medijalni živac. Odjednom se u prva tri prsta ruke javljaju trnci, bol u zapešću koja isijava u šaku i lakat, a osobito je intenzivna noću, gubi se osjet tako da i stvari mogu ispadati iz ruku.
Da bi liječenje bilo uspješno, najvažnije se što ranije javiti liječniku. Uz konzervativnu terapiju (vježbe) rezultati mogu biti jako dobri, a krajnje je rješenje kirurški zahvat kojim se prekida tetiva i time odterećuje živac. Međutim, oporavak traje i moguć je gubitak nekih funkcija šake.
Stoga je najuputnije na vrijeme poraditi na prevenciji. Sindrom karpalnog tunela pogađa oba spola, ali su mu najviše sklone žene. Odteretite šake nabavkom ergonomske tipkovnice i vertikalnog miša koji pri radu omogućuje da ruka bude u prirodnijem i opuštenijem položaju, bez uvrtanja podlaktice i oslanjanja zapešća na stol. U nabavi možete pronaći i silikonske podloške za ruke koji štite zapešća od pritiskanja na podlogu. I na kraju, uz odterećenje najvažnije je na radnom mjestu prakticirati posebne vježbice i istezanje kojima ćete razgibati ručne zglobove.
Izvor: Life Content