Bilo da ste spremni to priznati ili ne, sram je oduvijek prisutan u vašim životima. Može biti riječ o nekom javnom nastupu koji nije prošao baš dobro, ili ste odbačeni u ljubavi, ili niste pozvani na zabavu na koju su pozvani svi ostali… Neugodnih scenarija doista ima pregršt. Osim što izazivaju osjećaj srama, ovakve situacije imaju još jednu zajedničku stvar: očajno ih se želite riješiti. Ali, malo razmislite – koliko ste se puta posramili i odlučili razriješiti te svoje osjećaje, umjesto da ih se brzinski riješite?
“Kad god je nešto bolno, pokušavamo to spriječiti i boriti se protiv toga. Ponekad je to u redu, ali ponekad nas obrana od srama – umjesto da ga trpimo – sprječava da nešto naučimo”, govori Joseph Burgo, doktor znanosti i psihoterapeut za Glamourmagazine.co.uk. Također ističe da je sram zapravo cijeli paket emocija koji uključuju sramotu, krivnju, samosvijest, poniženje – sve one stvari u kojima se osjećate loše o sebi. Postoje četiri glavna načina gledanja na sram, a on ih naziva paradigmama srama, a to su zapravo tipične situacije u kojima ćete osjećati emocije srama.
Dr. Burgo je opisuje kao temeljnu i najosnovniju situaciju srama. I ne radi se samo o ljubavi partnera. Svi ste vjerojatno ponekad kroz život bili u situaciji u kojoj vam se netko sviđa, a vi njemu ne. Ili vi želite biti prijatelj s nekim, a on s vama ne. To je jedno od najgorih mogućih iskustava koje netko može doživjeti. Upravo i u svojoj knjizi Burgo govori o odnosu majke i djeteta i koliko je zapravo ključan i važan osjećaj radosti i privrženosti kako bi se djeca dok odrastaju osjećala dobro u sebi. Jer ako se to ne dogodi, u njima ostaje sram i nedostatak nečega, uvijek im zapravo nešto nedostaje.
Isključivanje
To se odnosi na situacije u kojima sva društvena bića teže ka tome da nekome pripadaju. Važno je da svaka osoba zna kome pripada i da ga grupa prihvaća, jer ako se osjeća izostavljeno ili isključeno – vjerojatno je da će osjetiti neku vrstu srama.
Dr. Burgo govori da se neželjeno izlaganje odnosi na to kad skrenete pažnju sa sebe na način koji ne želite, na primjer kad učinite nešto neugodno u javnosti – kad se spotaknete ili nešto prolijete. Tada se događa sram.
Razočarana očekivanja
Ovime se misli na odnose koje imate kada imate postavljen cilj i ne uspijete. Tada se osjećate loše zbog sebe, jer sami sebi postavljate neke ciljeve, a niste uspijeli ih ostvariti, a to dovodi do izazivanja itekako loših osjećaja prema vama samima.
Ipak, na kraju svega – osjećaj srama je NORMALAN. Sram nije patološki problem, on je dio vašeg emocionalnog sustava. A često su upravo vaši odgovori na osjećaj srama beskorisni. Važno je učiti iz njih – a to sram i radi, da naučite iz njega i da ga možete podnijeti.