
Kako izračunati svoj indeks tjelesne mase i koliko je zapravo važan
Indeks tjelesne mase, poznatiji kao ITM ili BMI (body mass index), desetljećima se koristi kao standardizirana metoda za procjenu odnosa tjelesne t...
Iznimno važni rezultati hrvatskih znanstvenika pokazali su da je stanična imunost ključ dugotrajne zaštite od COVID-19
Znanstveni časopis Vaccines (IF 4.4), jedan od časopisa Američkog društva virologa, objavio je iznimno važne rezultate istraživanja znanstvenika Specijalne bolnice Sv. Katarina i njemačke Sveučilišne bolnice u Bonnu u kojoj su analizirali dugotrajnost i učinkovitost stanične imunosti.
Istraživanje ukazuje na važnu ulogu stanične imunosti posredovane limfocitima T u dugotrajnoj zaštiti od virusa COVID-19 te se očekuje da će nadolazeća istraživanja u polju stanične imunološke obrane pridonijeti boljem uvidu u imunopatogenezu virusa COVID-19 i javnozdravstveno zbrinjavanje SARS-CoV-2 pandemije.
Za razliku od razine protutijela, utvrđeno je da razina stanične imunosti u osoba koje su preboljele virus COVID-19 ili su cijepljene ne opada s vremenom.
Pročitajte: Sve češća pojava kardiovaskularnih smetnji u post Covid periodu
Istraživanje su proveli znanstvenici Specijalne bolnice Sv. Katarina (Primorac D., Brlek P., Matišić V., Molnar V., Vrdoljak K., Zadro R.) i njemačke Sveučilišne bolnice u Bonnu (Parčina M.).
Ukupno 200 sudionika istraživanja (prije pojavljivanja Omicron varijante) podijeljeno je u četiri skupine: sudionici studije prethodno zaraženi SARS-CoV-2 (skupina 1); sudionici studije cijepljeni cjepivima koje je odobrila EMA (skupina 2); sudionici studije prethodno zaraženi SARS-CoV-2 i cijepljeni (skupina 3); i sudionici studije bez povijesti infekcije SARS-CoV-2 ili cijepljenja (skupina 4).
Rezultati su pokazali da su sudionici studije koji su primili jedno od cjepiva odobrenih od EMA-e i koji su se oporavili od COVID-19 (grupa 3) imali značajno višu razinu staničnog imuniteta i titar antitijela u usporedbi sa skupinama 1 i 2. Dodatno, primijetilo se da sudionici studije koji su prethodno bili zaraženi SARS-CoV-2 i sudionici studije cijepljeni cjepivima odobrenim od EMA-e imali su dugotrajan stanični imunitet.
Pročitajte: Potvrđena je nova varijanta koronavirusa: deltakron. Što znamo o njoj?
Nadalje, razine antitijela su pokazale negativnu korelaciju s vremenom od posljednjeg kontakta s virusnim antigenom, dok se stanična imunost unutar 20 mjeseci pokazala kao dugoročna zaštita. Od 200 sudionika studije, samo je 1 sudionik studije koji se oporavio od virusa COVID-19 (0,5 %) ponovno zaražen, dok je ukupno 6 sudionika studije (3 %) zaraženo SARS-CoV-2 nakon primitka cjepiva. Ova studija sugerira da stanična imunost – za razliku od humoralnog imuniteta, zahvaljujući T stanicama memorije – predstavlja dugoročnu zaštitu kod osoba oporavljenih od SARS-CoV-2 i nakon cijepljenja, navode u svom istraživanju.
Analiza je pokazala da ispitanici koji nisu preboljeli COVID-19 i nisu cijepljeni nemaju razvijenu staničnu imunost, za razliku od ispitanika preostalih skupina. Isto tako, pokazalo se da stanična imunost, koja se mjeri koncentracijom interferona gama – IFNγ, predstavlja dugotrajnu zaštitu od virusa COVID-19 i do 20 mjeseci nakon infekcije i/ili cijepljenja te da ne opada s vremenom.
Stanična imunost između osoba koje su preboljele COVID-19 nije se značajno razlikovala od imunosti stečene cijepljenjem, a oni koji su i cijepljeni i preboljeli bolest imali su statistički značajno najvišu razinu stanične imunosti.
Istraživanje je pokazalo i to da ne postoji razlika u razinama stanične imunosti u muškaraca i žena. Razina stanične imunosti nije bila uvjetovana vremenom proteklim od infekcije, dok su razine antitijela ispitanika kod kojih je prošlo više od šest mjeseci od kontakta s virusom SARS-COV-2 bile su statistički značajno niže u usporedbi sa skupinom ispitanika kod kojih je prošlo manje od šest mjeseci.
Pročitajte: Studija: više od 50 posto osoba koje su preboljele COVID-19 osjeća dugotrajne simptome
Foto: Yaroslav Olieinikov iStock/Getty Images Plus via Getty Images